Kimler kira geliri beyannamesi vermeyecek?
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kimler kira geliri beyannamesi vermeyecek?

13 Mart 2012 - 15:25 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:28

2011 yılında kira geliri elde edenler 01.03.2012 tarihinden itibaren www.gib.gov.tr üzerinden ‘Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’ ne girerek 25 Mart 2012 tarihine kadar yıllık gelir vergilerini vermek zorundalar.

Bu yıl 25 Mart hafta sonuna denk geldiğinden 26 Mart beyanname vermek için son gündür. İnternet üzerinden beyannamesini gönderemeyenler bağlı oldukları vergi dairelerine giderek te işlemlerini yapabilirler. Vergilerinizi ise vergi daireleri ya da bankalara iki eşit taksitte yapabileceksiniz.

Gelen maillerde en çok sorulan soru ‘ Ben kira geliri beyanı verecekmiyim?’ oldu. Kimlerin kira geliri beyanı vermeyeceklerini şu başlıklarda toplamayı uygun buldum.

||| KİMLER KİRA GELİRİNİ BEYANI VERMEYECEK?

* 2011 yılında konut kira gelirleri toplamda 2.800.-TL yi aşmayanlar kira geliri beyanı vermez.

* 2011 yılında işyeri kira geliri 23.000.-TL yi aşmayanlar (kiracının ödediği stopaj öncesi tutar dikkate alınır) kira geliri beyanı vermez.

* Konutunu bedelsiz olarak çocuklarına, annesine, babasına ve kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi durumunda beyanname vermezler. (Ancak bu kimselerinin her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmişse bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz)

* İşyerini kiraya vermiş ancak stopaj ödenmeyen işyeri kira geliri 1.170.-TL yi aşmayanlar beyanname vermez.

* Yurt dışında ikamet edenler ya da yurt dışında çalışma izni olanlar, Türkiye’ de kirada olan işyeri kira gelirlerini kira gelirleri ne olursa olsun Türkiye’ de beyanname vermek zorunda değiller.

*Boş kalan gayrimenkullerin korunması amacı ile bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması durumunda beyanname verilmez.

* Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde veya dairede oturması durumunda beyanname verilmez.

* Genel bütçeye dahil daireler ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri ve belediyeler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan kiralamalar da emsal kira bedeli uygulanmaz.

||| EMSAL KİRA BEDELİ UYGULAMASI NEDİR?

Kira bedelinin hiç olmaması veya düşük olması halinde, “emsal kira bedeli” esas alınır. Buna göre;

● Gayrimenkulün bedelsiz olarak başkalarının kullanımına bırakılması,

● Kiraya verilen gayrimenkulün kira bedelinin emsal kira bedelinden düşük Olması hallerinde emsal kira bedeli esası uygulanır.

Kiraya verilen bina ve arazilerde emsal kira bedeli, varsa yetkili özel makamlarca veya mahkemelerce saptanmış kira bedelidir. O bina ya da arazi için kira takdiri veya tespiti yapılmamışsa emsal kira bedeli, emlak vergisi değerinin % 5’idir.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum