Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kira geliri olanlar; Beyan zamanı geldi!

05 Şubat 2013 - 08:18 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:46

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Mart ayı yaklaşıyor. Her yıl 1-25 Mart arası bir önceki yılda kira geliri elde edenler kira gelirleri için beyanname vermek zorundalar.

Kira gelirinizin rakamı ne olursa olsun beyan etmek mecburi. Bu yıl Mart ayında 2012 yılında elde ettiğimiz kira gelirinin beyanını vereceğiz. 2012 yılında elde ettiğiniz konut kira gelirinizden 3 bin lira istisna rakamını düşebileceksiniz. İşyeri kira geliri olanlar ise 2012 yılında elde ettikleri kira gelirlerinden 25 bin lira istisna haddini düşebilecek ve çıkan rakam üzerinden vergilerini isabet eden gelir vergisi dilimine göre ödeyecekler.

||| Beyanlar internet üzerinden verilecek

İlk defa geçen yıl başlayan yeni uygulama ile kira gelirleri internet üzerinden 7/24 her yerden kolayca ulaşılarak verilebiliyor.İnternet üzerinden  www.gib.gv.tr adresine giriyorsunuz        " Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi" ni tıklayarak kişisel bilgilerinizle beyannamenizi oturduğunuz yerden verebiliyorsunuz. Sistem kolay adımlarla sizi yönlendiriyor ve beyannamenizi vermenizi sağlıyor.

||| Beyanname vermeyen ya da eksik beyan edenler

Unutmayın kira geliriniz ne olursa olsun beyanname vermek zorundasınız. Gelir İdaresi kira gelirinizi beyan etmediğinizi yada eksik beyan ettiğinizi tespit ederse hakkınız olan kira geliri istisna tutarından (3.000 TL) faydalanamazsınız. Ayrıca iki kat birinci derece usulsüzlük cezası uygulanarak takdir komisyonuna gönderilir. Takdir komisyonu emsal kira değerini belirleyerek ona göre size gelir vergisi hesaplar ve bunun üzerinden vergi ziyaı cezası keser. Bu nedenle beyannamenizi mutlaka verin. Zaten geliriniz düşük, giderleriniz yüksek çıkıyor ise gelir vergisi az ödersiniz yada hiç ödemezsiniz.

Süresi geçmiş beyan edilmemiş kira geliri beyanınızı Maliye tespit etmeden kendiniz VUK pişmanlık hükümlerine göre bir dilekçe ile vermeniz halinde istisna oranlarından faydalanabiliyorsunuz. Sadece Pişmanlık zammı adı altında gecikme zammı ödersiniz.

||| Kira gelirlerinden indirilecek giderler

Öncelikle hangi yöntemle beyan vereceğinize karar vereceksiniz. 2 yöntem var.

1- Götürü Gider Yöntemi,  2- Gerçek Gider Yöntemi.


Gerçek gider yöntemini seçmişseniz, kira gelirinizden indireceğiniz giderlerin belgeleri ile (aydınlatma, ısıtma, su, asansör, sigorta, tadilat, kredi faizleri, 5 yıl süre ile gayrimenkulu satın alma bedelinin %5'i oranında indirim, Kira ile oturulan konuta ait ödenen kira bedelleri, eğitim ve sağlık giderlerinin kira gelirinin yüzde onluk kısmı) indirim konusu yapabilirsiniz.

Götürü gider yöntemini seçmişseniz, kira gelirinizden istisna oranını düştükten sonra kalan kısmının yüzde 25 oranında gider düşersiniz. Bu yöntem seçilirse iki yıl bu sistemden dönülmez.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

YORUMLAR

  • 0 Yorum