Konut fiyatları aşırı mı değerlendi?
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Konut fiyatları aşırı mı değerlendi?

28 Kasım 2013 - 12:10 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:57

Dünya’da konut fiyatları artışı yakından takip ediliyor. Konut fiyatlarının aşırı değerlenmesi endişe verici  bulunduğu ve büyük riskler taşıdığı için dünyada yakından takip ediliyor. Ekonomiyi alt üst edecek aşırı değerlenme sonucunda olanları 2008 ABD ile başlayan Mortgage krizinde yaşamıştık. Krizin etkileri ise halen devam etmekte.

Türkiye Mortgage krizinden en az etkilenen ülkelerden biri olmuştu. Ülkemizde konuta yatırım yapanlar hep kazandı. Son yıllarda kazanç oranı düşmüş olsa bile halen kazandırmaya devam ediyor.Konut fiyatlarının aşırı değerlendiğini düşünenler olduğu gibi, fiyatların halen Avrupa ve Amerika gibi ülkelere göre düşük olduğunu savunanlar var.

Ben de bizdeki konut fiyatlarının genel değerlendirilmede birbiri ile çelişkili olduğunu düşünüyorum. Kimi projelerde çok yüksek olan konut fiyatları ulaşılmaz ve  balon iken kimi projelerde makul sayılabilecek fiyatlar bulmak mümkün. Markalı konut projeleri dışında yapılan normal konutlarda ise fiyatlar çok daha makul seviyelerde.

IMF Finance and Development Magazine’de yayınlanan bir makaleye göre ise Türkiye’deki konut fiyatları dünya sıralamasında en fazla değerlenen ülkeler arasında. Türkiye’deki  konut fiyatları artışı, Hong-Kong, Ukrayna, Filipinler, Yeni Zelanda ve Kolombiya’dan sonra konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke olduğu yazılı.

Makalede, 2013’ün ikinci çeyreği itibarıyla konut fiyatlarında yıllık artış sıralamasında Hong Kong yüzde 15 ile ilk sırada. Onu sırayla, Ukrayna yüzde 12, Filipinler yüzde 10 , Yeni Zelanda yüzde 9, Kolombiya yüzde 9, Türkiye yüzde 8,5 ile izliyor.

Türkiye ise Brezilya, İsrail, İsviçre, ABD, Hindistan, Almanya, Çin, Norveç, Lüksemburg, İsveç ‘i geride bırakmış durumda. Konut fiyatları en fazla Macaristan (yüzde 11), Hollanda (yüzde 10,5), Yunanistan (yüzde 10,1) düştü.

Emlak’ta balon var mı?

Ülkemizde konut fiyatlarının değerlenmesi, kazandırması sevindirici olmakla beraber aşırı değerlenme risk taşır. Bugün bir balon yoktur ancak dikkatli olunmadığı takdirde balon oluşmasının önüne de geçilmez.
 

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

YORUMLAR

  • 0 Yorum