Konut kredilerini önce Gezi sonra FED vurdu
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Konut kredilerini önce Gezi sonra FED vurdu

26 Haziran 2013 - 14:34 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:52

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Mayıs ayında konut kredi faiz oranları en düşük seviyelerine geldi.

Neredeyse 0,60 bandına oturan konut kredi faiz oranları ile en çokta ev sahibi olmayı bekleyen alt gelir grubu sevinecekti. Alt gelir grubu faiz oranları ancak 0,50 seviyelerine yaklaştığında kira öder gibi ev sahibi olabildiğinden bugüne kadar onlara bir türlü sıra gelememişti. Orta ve üst gelir grubu gayrimenkul yatırımı yapmaya devam ediyor ancak bu durum inşaat konut sektörünüde kısıtladığından konut kredi faiz oranlarının aşağıya düşmesi çok önemli.

Beklenen ve istenen konut kredi faiz oranlarını tamda yakalıyorken her şey bugünlerde değişmeye başladı. Faiz oranları yukarı ivme yapmaya başladı bile. Bu durumda aklınıza hemen gezi parkı eylemleri gelebilir. Gezi Parkı eylemlerinin yansımalarının olumsuz olacağı muhakkak. Ekonomi her anlamda yavaşlamaya ve insanlar gardını alarak beklemeye başladı bile. Ancak önemli başka gelişmelerde var.

Gezi Parkı eylemlerinin ardından bir-iki banka konut kredi faiz oranını arttırdı. Arkasından ABD Merkez Bankası FED geçtiğimiz günlerde bazı açıklamalar yaptı. 2014'den itibaren para basmayacağını ve dolar faizini artıracağını duyuran FED'in açıklamalarından sonra mevduat faizleri yüzde 8'in üzerine çıktı, bono faizleri de yüzde 8'e geldi. Bu durumu bankalar tüketici kredilerine yansıttı ve konut kredisi faiz oranları 0,75 seviyelerine dayandı.

Anlayacağınız konut kredi faiz oranlarını önce Gezi sonra FED vurdu.

Mevduat faiz oranlarının artması gayrimenkul yatırımı için iyi bir şey değildir. Gayrimenkul yatırımcısı, mevduat faizi yüksek olduğu için bunu tercih edecek ve gayrimenkul yatırımını ikinci plana atacaktır.

Bir üllkenin geleceği ekonomik ve siyasi istikrarla sağlanabilir.Uzun süredir istikrarını koruyan ülkemizde son dönemdeki dalgalanmaların muhakkak yansımaları olucaktır. Ancak FED'in açıklamaları sadece bizim ülkeyi değil tüm dünyayı etkileyecek bir karar. Sadece bu dönemde Gezi parkı eylemleri ile ekonomimiz bir değil iki yumruk yemiş gibi oldu.

0,60 seviyelerinden bir anda 0,70 bandına oturan konut kredi faiz oranları daha artacak sinyali veriyor. Konut almak isteyenler var ise bu günleri değerlendirebilirler.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum