Konut piyasası hareketleniyor mu?
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Konut piyasası hareketleniyor mu?

15 Eylül 2017 - 06:50 - Güncelleme: 26 Şubat 2018 - 22:34

İnşaat sektörü yaz aylarının durgunluğunu üzerinden atmaya başladı. Eylül ayı ile beraber bir çok yeni konut projesi satışlarına başlamak için gün sayıyor.Peki piyasa hareketlenecek mi?

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 15 Eylül  2017 - İstanbul

Yeni konut kampayaları başlıyor

15 Temmuz'dan sonra Emlak Konut GYO projeleri ve piyasa da ki bir çok markalı konut projesinin dahil olduğu iki büyük konut kampanyasından sonra şimdi başka bir kampanyaya start veriliyor. Piyasanın da merakla beklediği kampanyanın detayları yavaş yavaş belli olmaya başladı. Emlak Konut GYO çatısı altındaki projelerin başlatacağı kampanyanın en çok dikkat çeken tarafı ödeme vadesi. Bu kampanya ile yüzde yüzde 20 peşinatın yüzde 5'i peşin kalan yüzde 15'i bir yıl sonra kalan yüzde 80 ödeme taksitleri ise 2019 Ocak ayında başlıyor. Kampanya dahilinde bankalarla anlaşma yapılacak ödemeler kredilendirilecek. Piyasayı hareketlendirmesi düşünülen konut satış kampanyasına sektörde ki bir çok konut projesininde dahil olacağını düşünüyorum.Kampanya ile beraber konut fiyatları değişecek mi hangi fiyattan satışa çıkarılacak bunu da göreceğiz. Nitekim yüzde 5 peşinat ile başalayacak bu kampanya için müteahhitler bankalara katkı yapacaklar.
 
Dubai Cityscape'e beklenen katılım olmadı

Her yıl düzenlenen, bizim sektörün büyük ilgi gösterdiği uluslararası Dubai Cityscape Global fuarına bu yıl bizden 6 inşaat şirketi ile katılım çok sınırlı gerçekleşti.Geçmiş senelerde katılım 65 firmayı bulmuştu. 2015'den bu yana kan kaybeden fuara geçen yıl 23 firma stand açmıştı. Ekonomik nedenlerden dolayı katılımın düşük olduğuna katılıyorum ancak tek başına yeterli bir neden değil bana göre.. Satış yapabileceğiniz, dönüş alabileceğiniz size artılar sağlayan uluslararası bir fuara katılmazmıydınız? Ayrıca bu yıl Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin teşrif etmesi, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum'un gelmesi katılanlara büyük moral olmuştur, faydası da çok olacaktır. Umarım her yıl bu şekilde gelenek haline gelir.
 
Konut piyasası nasıl hareketlenir

Sakin, oldukça durgun geçen aylardan sonra yapılacak yeni konut kampanyasının konut satışlarını artıracağı bekleniyor. Yeterli olurmu göreceğiz ama  satışların artması için başka şeylerin de olması gerekiyor. Mevduat faizleri çok yüksek. Yüzde 15'lere dayanan faizler parayı bankalara çekiyor. Diğer taraftan dolar 4 liradan geri dönmüş ve bir çok insan bu rakamdan döviz almıştı. 3,38 liraya kadar düşen dolardan bir çok yatırımcı şu an zararda. Ayrıca, nasıl olsa yükselir diye doların bu kadar düşmesini fırsata çevirenler dolara yatırım yaptı. Dövize giden paranın piyasaya dönmesi için yukarı çıkması gerekiyor. Tabi ki kredi faiz oranları kullanmak için halen çok yüksek. Yüzde 0,80 bandına düşmesi lazım. 
 
Bu arada tapu alım satım harcında yapılan indirim Eylül sonunda bitiyor. Ev, dükkan, arsa, arazi alacaklar özellikle gündeminizde böyle bir şey var ise bu ayı kaçırmayın derim. Toplamda yüzde 3 olan tapu alım satım harcı yüzde 4'e tekrar dönecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum