Maliye'den mektup alan ev sahipleri ne yapacak?
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Maliye'den mektup alan ev sahipleri ne yapacak?

15 Şubat 2012 - 16:35 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:27

Geçen yazımızda kira geliri olupta bu güne kadar maliyeye bildirmeyenler için uyarı mahiyetinde bilgilendirme yapmıştım. Bugün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklama da ise geçen yıllardan farklı olarak bir uygulama daha geldi….

Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi.. Maliye Bakanı bu sistemin vatandaşın kira beyannamesi verirken işini kolaylaştırmak, beyanname verme maliyetini en aza indirmek, elektronik ortamda beyannameleri alabilmek, verginin tabana yayılması olarak açıkladı…

Tapu Müdürlüğü, Banka ve Sigorta v.b. yerlerde yapılan çarpraz araştırmada tespiti yapılan yaklaşık 1.200.000 vatandaşa mektup yollandı. Bu mektup ‘Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’ ne göre yapıldı. Bu mektup ta elde ettiğiniz kira gelirinin tutarı ve ödeyeceğiniz vergi yazıyor.

Açıklanan verilere göre geçen yıl 830.000 kişi kira geliri için beyanda bulundu. Bu yıl yapılan çarpraz araştırma ile 370.000 kişi daha belirlenmiş durumda. Toplamda yaklaşık 1.200.000 vatandaş tan bahsedilmekte..

||| Elinize böyle bir mektup geldiğinizde ne yapacaksınız?

Devlet mükellef beyanını esas alır. Yani size gelen bildirim nihai bir durum değildir. Gelen mektup gerçek kira gelirinizi yansıtmıyorsa ya da çıkan vergiden düşeceğiniz başka giderleriniz var ise; bunlarla alakalı belgelerinizle beraber bağlı olduğunuz vergi dairesine gidiyorsunuz. Gerekli açıklamalarla gelir beyanınızı düzeltebiliyorsunuz. Bu işlemleri vergi dairelerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden elektronik olarak yapabileceksiniz.

Sistem 1 Mart 2012 tarihinden sonra başlayacak..

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum