Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Metropollerde Türk aile yapısı değişiyor!

11 Mart 2013 - 21:28 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:48

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Türk aile yapısı zaman içinde zorunlu olarak değişime uğramaya devam ediyor.

Bunun en önemli göstergesi özellikle büyük şehirlerde büyük metrekareli evler yerine küçük metrekareli konutların tercih edilmesi. 3 odalı, 4 odalı hatta 5 odalı konutlar birçok sebepten dolayı artık fazla tercih edilmiyor. 1 odalı studyo tarzı konutlar yada 2 odalılar gerek satın alma gerekse kiralamada tercih sebebi. Bu bizi farkında olmadan sosyal olarak da değiştirdi. Çocuklar neredeyse evlenmeden evden ayrılmazlardı. Her evde yaşlısı olan, büyük baba, büyük anne ile yaşanılan evler büyükşehirlerde yok denilecek kadar azaldı.

Metropollerde yaşam biçiminin hızla değişime uğramasının nedenleri var. Bu hızlı değişim de  1+0, 1+1 gibi küçük konutlara talebi artırmış durumda. Neredeyse bütün konut projelerinde stüdyo tarzı konutlar sayı olarak daha fazla yapılıyor ve tercih ediliyor. Hane halkı sayısı giderek düşüyor, düşmeye devam edecek görünüyor.

Metropollerde yaşamak eskisi gibi ucuz değil. Stüdyo tarzı küçük konutlar ekonomik olarak daha kolay satın alınabiliyor, daha kolay kiralanıyor. Masrafları da büyük evlere göre oldukça düşük. Bunun elektriği, aidatı, doğalgazı, yol masrafı gibi gideri var.

Oldukça lüks yapılan stüdyo konutlar,  şehir merkezinde oturma ayrıcalığını  size sunuyor. Birçok kişi bu şekilde işini ve evini birleştirip home ofice olarakta çalışıyor. Böylece bir sürü masraftan da kurtuluyor.

Eğitimle birlikte kendi evine geçme yaşı küçüldü. Üniversiteye başlayan gençler tek başına yaşamaya başlayıp, okul bittikten sonra da yalnız yaşamaya devam ediyor.

Evlenme yaşının yükselmesi, boşanmaların artması da küçük konutlara olan tercihi artırdı. Başbakanımız boşuna ısrar etmiyor çocuk sayısı en az 3 olsun diye. Nitekim metropollerde evlenen çiftler ya hiç çocuk yapmıyor, ya da 1 çocukla yetiniyor. 2 çocuk yapan ise çok az.

Şirketler misafirlerini ağırlamak için otel masraflarına katlanmaktansa stüdyo tarzı küçük konutları kiralamayı/ satın almayı tercih ediyor.

Metropollerdeki bu değişim iyi yada kötü tartışılır ancak, bu değişim kaçınılmaz şekilde bizi sosyal olarak da değiştiriyor.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

YORUMLAR

  • 0 Yorum