Mütekabiliyet Dedik, Arapları Mağdur Ettik!!
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Mütekabiliyet Dedik, Arapları Mağdur Ettik!!

10 Temmuz 2012 - 10:56 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:31

Mütekabiliyet Dedik, Arapları Mağdur Ettik!!

Mütekabiliyet olarak bildiğimiz yabancılara gayrimenkul satışını kolaylaştıran yasa nisan ayında yayınlanmıştı. Yasa çıkmadan önce çalışmalarına hız veren inşaat firmaları yurt dışında satış ofisleri açıp projelerini tanıtmaya başlamıştı bile. Yabancılara gayrimenkul satışı karşılılık ilkesi ile ülkemizde yapılıyordu ancak nisan 2012 de Tapu Kanunu ve Kadastro Kanununda Değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı kabul edilerek yasalaştı. Bu kanun ile  yabancıya satış imkanları  genişletildi, kolaylaştırıldı. Yasayı merak edenler daha önceki yazılarımdan mütekabiliyet yasasının detaylarını okuyabilirler.

Mütekabiliyet bizim için bir şans. Durgun olan gayrimenkul sektörünü hareketlendirecek, elimizdeki konut stoğunu çözecek bir şans.

Araplar tarafından talep gören ülkemizdeki gayrimenkuller, yasanın çıkmasıyla birlikte daha da bir hareketlendi. Gerek ülke olarak gerekse
inşaat firmaları olarak Arapların ve tabiî ki sermayelerinin  bu ülkeye gelmesini çok istedik. Henüz istediğimiz gibi olmasa da yol almaya devam ettiğimizi söyleyebiliriz.

Her şey yolunda gidiyor sanıyordum ki Suud’lu bir araptan gelen telefon ile şaşkına döndüm. Bu da mı olacaktı?? Arap mağdurum diyordu. Kendisiyle defalarca yaptığımız yazışmalar ile kendisi yaşadıklarını izah ettikçe utandım üzüldüm.. Mağdur olan bir arap olunca daha da ilgimi çekti. Çünkü olay yeniydi ve bu sefer İstanbul’ da yaşanmıştı. Üstelik biz bu Arapları ne kadar da çok istemiştik. Gelmeleri için ne kadar da çok çalışmıştık dersimize. Peki ne oldu da bu mağduriyet yaşanmıştı.

Eski tecrübelerimden hatırlıyorum özellikle Ege ve Akdeniz sahillerinde ki yazlık projelerinde yabancılara mülk satışında hiç hoş olmayan şeyler yaşanmıştı. Hatırladıkça utandığım ve üzüldüğüm benzer olayların tekrar  yaşanmamasını isterdim.

Çok uzaklardan Türkiye’nin güzelliğini duyan-bilen, gayrimenkul yatırımları için fırsatlar sunan ülkemize Arabistan’dan gelen bu Suud’lu arap ülkemizde yatırım yapmaya karar veriyor. Ne yazık ki kader onu Esenyurt’a sürüklüyor/sürükleniyor.  Onların alışık olduğu yüksek gökdelenler ve konut projelerinin maketleri o kadar muhteşem o kadar cazip geliyor ki.. Üstüne biz Türklerin misafir perverliği eklenince sadece Fiyapı’ nın yaptığı projelerden 4 farklı tipte daire alıyor. Sözleşme imzalıyor, para transferi gerçekleşiyor. Bir daha ki gelişinde tapu işlemleri yapılmak üzere el sıkışılıyor. Suud’lu kardeşimiz çok sevmiş ve çok güvenmiş olucak ki yine Esenyurt bölgesinden bu sefer Star Towers projesinden bir daire daha alıyor, parasının tamamını ödüyor, sözleşmesini yapıyor ve bir daha ki sefere tapusunu almak üzere ayrılıyor. Büyük heyecanla projelerin teslimatları İçin gün sayıyor. Aylar geçiyor ve projelerin teslimat zamanları geliyor. Suud’lu kardeşimiz Esenyurt’a tapusunu ve dairelerini almaya geliyor. Parasını peşin verdiği dairelerinin bitmediğini, tapusunun ise hala hazır olmadığını öğrenip büyük bir şokla  eli boş ülkesine dönüyor. Kendisine yeni bir teslimat tarihi veriliyor. Yazışmalar konuşmalar bu şekilde aylar geçiyor. İşin içinde terslik olduğunu anlayana kadar bir daire parası da gel git derken transferlere, konaklamalara harcıyor.

Şimdi bana kocaman harflerle soruyor??

WHAT IS GOING ON ???????????????????

Şaşkın, üzgün ve pişman… peki ya ülkenin güvenirliliği ben ona güvendim!!. Siz güvenilir bir ülke değilmiydiniz?

||| Yoksa yine elimize yüzümüze mi bulaştırmıştık!!!

Uzun zamandır  Esenyurt ‘ta imar krizi var. Burada mağdur olanlar olduğunu biliyoruz onlar haklarını aramaya çalışıyorlar. Ancak bu ülkenin kanunlarını, işlerinin nasıl yürüdüğünü bilmeyen yabancı uyruklu bir vatandaş hele ki bizlerin anlaması çözmesi zor olan bir sorunu nasıl anlar? Nasıl çözer?

||| İnşaat firmalarımı günahkar, belediye mi?

Her ne olursa olsun bu kriz artık Esenyurt sorunu olmaktan daha fazlası olmuş ülke sınırları dışına çıkmış. Sorun artık sadece bizi değil bize güvenen yabancıları da mağdur ederek ülke’nin güvenilirliğine gölge düşürmüş. Bir an evvel çözülmez ise özellikle o çok sevdiğimiz arap vatandaşlarının güvenlerini tekrar kazanmak için çokkkkk çabalamak gerekecek.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice Kolçak ||| EmlakPencerem.Com İçin Yazdı..

YORUMLAR

  • 0 Yorum