Rantın Bilmecesi Fikirtepe yeni yüzüyle bizlerle...
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Rantın Bilmecesi Fikirtepe yeni yüzüyle bizlerle...

18 Mayıs 2013 - 10:28 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:51

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Fikirtepe algısı kentsel dönüşüm projeleri ile değişirmi bilinmez. Ancak üzerinde çok konuşulan Fikirtepe kentsel dönüşüm konut projeleri adından söz ettirmeye başladı

Fikirtepe kentsel dönüşüm projeleri içinde en çok rantın konuşulduğu bölge oldu. Bölgede oturan ev sahiplerinin müteahhitlerden istedikleri oranların, paranın yada bire 2-3 veren isteklerin ne kadarı gerçekleşti bunu bilmiyoruz lakin bölgede yüksek emsallerle yeni projeler görücüye  çıkmaya başladı.

Fikirtepe bundan yüz sene önce adından anlaşıldığı gibi fikirlerin boyut kazandığı entelektüel bir bölge iken zamanla siyasi rejimin de etkili olduğu çok fazla göç alan sağlıksız, derme çatma yapıların yoğun olduğu bir bölge haline gelmiş ne yazık ki. Bu nedenledir ki Fikirtepe algısı da büyük değişime uğramş.

Fikirtepe algısı kentsel dönüşüm projeleri ile değişirmi bilinmez. Ancak üzerinde çok konuşulan Fikirtepe kentsel dönüşüm konut projeleri adından söz ettirmeye başladı. Projenin adı, fiyatı gibi belirsizliğini devam ettiren, merak uyandıran üzerinde çokça konuşulan işte o Fikirtepe kentsel dönüşüm projelerini mercek altına almaya başladık. Arka arkaya iki tane Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinin basın toplantısındaydım.

Aklımda cevaplanmayı bekleyen bir sürü soru vardı ama doğru düzgün hiçbirine cevap alamadım. Müteahhitler yorgun görünüyordu. Tabii kolay değil bu bölgede o kadar insanın imzasını alıp anlaşma yapmak. Bir kişiye değil yüzlerce insanla sözleşme imzalıyorsunuz birde onların anne, baba, kardeş, amca-dayı çocukları, büyük dedeleri gibi fikirleri alınan soyları var. Sırf bu nedenle Fikirtepe'ye inşaat yapmak amacı ile çalışma başlatmış sonra da gözü kesmediği için bölgeden çıkmış yada girmemiş inşaat firmaları var. Bu yüzden Fikirtepe'de kentsel dönüşüm ile  konut projesi yapan müteahhitleri kutluyorum.

Fikirtepe'de görücüye çıkan projelerin metre kare birim fiyatları 5 bin bandına oturuyor. Bağdat caddesi, Ataşehir, Nişantaşı bölgeleri ile kıyaslanarak hazırlanan fiyat ve projelerin ilk satış rakamları yukarı yönde yani 6- 7 bin lira olacağı yönünde inşaat firmalarının görüşü bu. Hatta Ali Nuhoğlu'nun bu rakamın 10 bin dolarları bulacağı yönünde düşüncesi var.

Kıyaslanan bölgeler ve fiyat beklentilerine bakılırsa beklentiler yine çok yüksek.

Fikirtepe bölge olarak merkezin merkezinde ulaşım sorunu olmayan ideal bir yer.. Bütün mesele Fikirtepe algısının bu projelerle ne kadar ve ne zaman değişebileceği durumu.

Bilmeyenler için yazalım. Fikirtepe 6306 sayılı kentsel dönüşüm yasasına göre değil de belediyelere verilen yetkiler ile dönüşümü yapılan bir bölge. Burada iki önemli nokta var. 6306 yasasına göre olsa idi 2/3 oranı ile mal sahipleri ile anlaşmak kolay olacaktı. Şimdi ki dönüşüm kat mülkiyetine göre yapıldığı için mal sahiplerinin yüzde yüz olurunu almak gerekiyor. Bu durum müteahhitleri çok zorladı.

Diğer önemli ayrıntı ise imar artışları yüksek yapıldı. Bu durum inşaat firmalarının ağzını sulandırdı. Ancak bu sefer de mal sahiplerinin beklentileri yüksek oldu. Galiba Fikirtepe'de en az müteahhitler kadar mal sahipleri de avantajlı çıktı. Her iki tarafta karlı çıkmış görünüyor. Lakin bu işin bir de  sosyolojik tarafı olacak. Bu da tamamen başka bir araştırma ve yazı konusu. başka bir sefere...

Şimdi asıl benim merak ettiğim konuyu anlatayım. Fikirtepe kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yavaş yavaş ortaya çıkan konut projeleri bittiğinde toplam 50 bin adet konut yapılmış olacak. Toplam 20 bin konut yıkılacak yerine 50 bin konut yapılacak özeti. Aradaki 30 bin konut kime satılacak.

A-Bağdat cad, Kadıköy bölgelerinde kirada oturanlara satılacak.

B- Bağdat cad, Kadıköy ve diğer eşdeğer bölgelerdeki insanlara yatırım amacıyla satılacak. C- İstanbul'a göç etmek isteyen zenginlere satılacak.

D- Araplara satılacak.

Ulaşım başta olmak üzere 30 bin hane'nin bölgeye getirdiği yükün çözümü ise hiç kolay olmayacak. Bölgeyi ve projeleri takip edip değerlendirmeye devam edeceğiz..

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum