Riskli yapılarda açık artırma nasıl yapılır?
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Riskli yapılarda açık artırma nasıl yapılır?

10 Ocak 2014 - 15:37 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:02

Kentsel Dönüşüm yasasından faydalanarak binasını yıkmak isteyen ancak binada yıkılmasını istemeyen anlaşmaya yanaşmayan kat malikleri az değil. Kendilerine göre sebepleri var. Özellikle yaşlı insanlar süreçten emin değiller ve korkuyorlar. Kimisi de inşaatı yapacak müteahhit ile anlaşma yapmak istemiyor, beğenmiyor, çoğunluğa uymak istemiyor.

6306 sayılı afet yasasına göre risk raporu almış yıkılması gereken binanın yeniden kime ve ne şekilde yapılacağı konusunda binadaki hak sahiplerinin en az 2/3 ünün anlaşması gerekiyor.  Bu oran arsa payları üzerinden hesaplanır. Anlaşmaya yanaşmayan 1/3 ün hakları yasa gereği açık artırma ile önce komşularına almazlar ise acele kamulaştırma yapılarak hazine adına tescilleniyor.

Noterden yapılan ve hak sahiplerinin resmi adreslerine gönderilen tebliğ ile usulüne uygun yapılan toplantıda ortak karar protokolü imzalanır. Ortak karar protokolü ve daha önce SPK değerleme kuruluşundan binaya verilen değer tespit raporu ile toplantı sonucu karara katılmayan yada toplantıya gelmeyen 1/3 hak sahibine yapılan ihtarname ile bildirilir. Gönderilen ihtarname ve diğer tespit tutanakları bağlı olunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirilir.  

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü gelen bildirim ile satışa konu olan hak sahiplerinin paylarının açık artırma ile satılabilmesi için bedel tespit ve satış komisyonu oluşturur. Bedel tespit ve satış komisyonu daha önce binaya yapılan SPK uzmanlarınca verilen değer tespitinide dikkate alarak satış rakamını belirler.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü hak sahiplerinin resmi ikametgah adreslerine açık artırmanın ne zaman ve ne şekilde olacağını iadeli taahhütlü bildirir. Tebliğ tarihinden itibaren  yedi günden az olmamak üzere ihale belirlenen yerde diğer kat malikleri ile beraber yapılır. Hakları satışa çıkan mal sahiplerine teklifleri belirlenen rayiç değerden az olmamak üzere açık artırmaya sunulur. En yüksek teklif edilen değer üzerinden de satılır. Bu durum ilgili Tapu’da beyanlar hanesine işlenir. Yapılacak açık artırmaya üçüncü kişiler teklif veremez ancak izleyebilirler.

Açık artırmada en yüksek teklifi veren kat maliki yedi iş günü içinde satış bedelini  açılacak yeni hesaba yatırması gerekir. Karara katılmayan 1/3 hak sahibinin haklarının satışının yapıldığı, satış işlemi tamamlandıktan sonra kendilerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce tebliğ edilir.

Binanın yeniden yapımı için karara katılmayan ve daha sonra hakları açık artırma ile satışa çıkan 1/3 hak sahipleri sonradan vazgeçerlerse komisyon ihaleyi tamamlamadan bu kararlarından vazgeçip ortak karara katıldıklarını bildirebilirler.

Süreç zor ve yorucuda olsa bana bir şey olmaz diyenlerin bu durumu yaşadıklarına şahit oluyoruz. Bu arada satışa çıkan payları eğer komşulardan alan olmaz ise kamulaştırma yapılır ve hazine adına  tescil edilir.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

YORUMLAR

  • 0 Yorum