Siz Sorun Hatice KOLÇAK Cevaplasın
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Siz Sorun Hatice KOLÇAK Cevaplasın

20 Eylül 2010 - 13:08

||| SORU : Merhaba Hatice hanim.

Size bir sorum olucakti.2008"in 6. ayinda kooperatif binadan tapusu olan bir daire aldim.Ama kooperatife üye olmak icin tahattüt name imzalamadim.Yani kooperatife üye degilim anlamina mi geliyor?.2 senedir oturdugum daireni satan sahis daireyi bana satarken hicbir borcumun olmadigina dair bana el yazisi ile sahitlerin huzurunda bir sozlesme yazdi.Sozlesmede "Tabu devrinden sonra,alicinin kooperatife geriye dönük hicbir borcu bulunmamaktadir.Bundan sonra dogacak hertürlü ihtilafta aliciya karsi sorumluluk bana aittir.Ancak cevre düzenlemesi buna dahil degildir" yazmaktadir.

Simdi kooperatifin eski ortaklariyla aralarindaki davadan dolayi mahkeme masraflarini üyelerden talep etmektedirler.Bu durumda benim para ödemem gerekiyor mu?

Ayrica iskanim vardir.Bu durumda bu borc eski ev sahibine ait degilmidir? Buna karsi ne gibi hukuki islem baslatmam gerekiyor.

Saygilar

Sema Hanim.

||| CEVAP : Merhaba Sema Hanım,

Kooperatif hissesinin diğer tarafa geçmesi ve sizin kooperatif üyesi olmanız için kooperatif hissesinin karşılıklı imzalanarak devir işleminin yapılmış olması gerekir. Devir işlemi gerçekleştikten sonra bu karar kooperatifin yönetim kurulu ve sonrasında genel kurul ile imza altına alınır.

Kat mülkiyetine geçmiş tapusu olan bir daire almışsınız ama kooperatif üyesi olmamışsınız. Üyelik devrinin de eski üyeden size geçmesi için üye devir sözleşmesini imzalamış olmalıydınız.Kooperatife üyelik işlemi sizin müracatınız ile olur. Kooperatif sizi buradan tapusu olan bir daire aldınız diye re’sen üye yapamaz. Bu durumda eski üyenin sorumluluğu kooperatife karşı devam etmektedir.

Kooperatifin sizlere yaptığı hizmetler var ve siz bu hizmetlerden yararlanıyor iseniz sadec e yararlandığınız hizmetin bedelini ödemek düşer size.

||| SORU : Merhabalar

1. SORUM: biz yıllar önce kooperatife üye olarak bir daire satın aldık. Kooperatif 3 ayrı etaptan oluşmakta ve toplam 670 daire ve biz 1. etapta 370 kişi olarak oturmaktayız. Kooperatif kat mülkiyeti tapusunu 150 kişinin dışında herkeze verdi ve bende alamayanların içindeyim. Benim koop. hiç bir borcum olmamasına rağmen ve elimde koop. borcu yoktur yazısı olmasına rağmen, benim tapumu toprak sahibinde olduğunu ittağa ederek beni oyalıyor ve tapumu vermiyor ve aynı blokta olup borcu olmasına rağmen tapularını ALAN daire sahipleride var. Dairede 6 yıldır oturmaktayım ve 1. etap şuan koop. olarak tasfiyeye sürecine girmiş bulunmata. Ayrıca 1. etabın tapularını tamamlamadan tasviyeye girebilirmi.

Tapumuzu alabilmemiz için ne yapmamız gerek ve benim tapumu vermeme gibi bir hakkı varmıdır ve herhangi bir nedenden dolayı dairemi benden habersiz satabilirmi, hiç bir borcumuz olmamasına rağmen.

2. SORUM:

biz kardeşimle 6 yıl önce kooperatif üyeliği olan bir şahıstan koop. üyeliğini üzerimize devir almadan Kat Mülkiyeti tapusumuzu alarak daireyi satın aldık. Fakat bugün koop. 10.000.- tl. lik bir ödeme çıkardı üyeye.

Üyenin çıkan borcu koop. ödememesi durumunda bize yansıyan bir durum olurmu ve bizim dairemiz üzerinde koop. her hangi bir hak v.s ittağa edebilirmi yada bunu bize ödetme durumu söz konusu olurmu yani bu durum bizim için bir sorun teşkil edermi, biz peşin para dairemizi şahıstan satın aldık. Kooperatiften doğan veya ileride doğacak olan borçlardan biz sorumlu tutulurmuyuz.

Vereceğiniz cevaplara şimdiden çok Teşekkür ederim.

Saygılarımla

Gülümser Akay

||| CEVAP : Merhaba Gülümser Hanım,

Neden tapunuzu alamadığınızın birkaç nedeni olabilir. Bunun cevabını kooperatif ile konuşarak onlardan öğrenebilirsiniz. Arsa sahibi ile kooperatif arasında ki uyuşmazlığın nereden kaynaklandığını ve size yansıması ve çözümünü kooperatif ile konuşarak detaylıca öğrenmenizi öneririm. Nitekim bizim buradan bu bilgilerle sizi yönlendirmemiz doğru olmaz. İhtiyacınız olduğunu düşündüğünüz nokta da ise konusunun uzmanı bir avukat ile durumunuzu çözmeniz faydalı olacaktır.

İkinci sorunuzun cevabını ise aynı durumdan muzdarip olan Sema hanıma yukarıda yazarak anlatma çalıştım. Umarım faydalı olur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum