Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Sonun başlangıcı… Zaman daralıyor, 2B'de neler oluyor?

29 Kasım 2012 - 11:11 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:41

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

2B yasasında sona gelinirken yapılan başvurular ile şimdilik istenilen müracaat rakamlarına ulaşılmış görünüyor.

Orman vasfını yitirmiş 2B arazileri için başvuru süresi 3 ay daha uzatılarak 31 ocak 2013 olmuştu. Başvurular ise neredeyse yüzde 90 seviyelerini geçmiş durumda.2B hak sahipleri müracaatlarını Defterdarlık yada Mal Müdürlüğüne yapabiliyor. Ön müracaat'ta 2 bin lira teminat yatırmak gerekiyor. Bu rakam mücavir alanlar dışında bin lira.

Sürenin uzatılması başvuruları artırdı. Ancak kimlerin tapularını alacaları 31 ocak 2013 ten sonra belli olucak. Hafta sonu TGRT Haber "2+1"de konuğum olan Hukukçu Cihangir Dönmez ile 2B konusuna değindik. Yaptığımız sohbette ak ile kara nın Ocak sonunda 2B müracaatları bittiğinde belli olacağını söyledi kendisi.

|||  31 0cak 2013'te ne olacak?

Müracaatını yapan herkes taşınmazına ne kadar değer biçildiğini öğrenecek. 2B başvurusu yapanlar teminat yatırdıktan sonra şimdilik bekliyor. Henüz verilmiş bir tapu satışı yok. Bütün satışlar  Ocak'ta başvuru süresi bittikten sonra yapılacak. 2B rayiç değerleri her ne kadar biliniyor görünse bile her işgalci taşınmazının değerini yani rayiç değerini resmi olarak müracaat süresinin dolmasını takiben öğrenebilecek. Bu durumda bir çoğu ödemeyecek durumdalar ise yerlerini alamayabilir yada birilerine devredebilicek. İşgalciler yerlerinden faydalanmaz iseler yani 2B taşınmazları için ödemelerini yapıp tapularını almazlarsa ellerindeki 2B taşınmazı Hazine adına geçmiş olucak ve ecrimisil ödemeye başlayacaklar. Hem de bu ecrimisili gerçek değeri üzerinden ödeyecekler.

Müracaat edenlerin bir kısmı da yerlerinin kamuya ayrıldığını yada kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğini öğrenebilirler. Bu durumda yerlerini satın alamayacaklar ve emlak değeri üzerinden kendilerine bir bedel biçilecek. Kuvvetle muhtemel aynı değerde başka bir yer verilecek.

2B yasasının en önemli ana maddesi hakkın iadesi. Tapulu yeriniz bir gün ummadığınız bir anda ormana geçmiş ve tapuya orman şerhi konmuşsa bu yasa ile bedelsiz yerinizi tekrar alabiliyorsunuz. Bunları yaşamış bir çok vatandaşın varsa devam eden davaları da  bitmiş oluyor.

Sonradan Orman şerhi konmuş yerlerde eski tapu sahibi ile şimdiki üzerindeki işgalcinin olduğu yerler var. Bu çakışmaların olduğu yerlerde ilk müracaat hakkı eski tapu sahibinin. Ancak iki yıl içinde eski tapu sahibi müracaatını yazmazsa yer işgalciye satılabilecek.

Askı süresi içinde adı olmadığı için kadastro mahkemelerinde dava açanlar varsa onlar davaları bittiğinde sekiz ay içinde yasadan faydalanabilir. Bu süreyi kaçıranlar dava açma haklarını  Asliye hukuk mahkemelerine başvurarak arayabilirler.

2B yasasının düzenlediği diğer önemli bir tarafı tarım arazilerini de kullanıcılarına satıyor olması. Yıllardır ekip biçtiği hazineye ait tarım arazilerini satın almak isteyen çiftçi kadastro çalışmaları bitmediği için başvuru yapamıyor. Ancak tarım arazileri ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Kullanılan hazine arazileri tarla statüsünde ise kullanıcısına satın alma hakkı verilecek. Bağ, bahçe, fındıklık gibi ekip biçtiği yerleri satın almak isteyen vatandaşların bana sıkça sorduğu bir sorunun cevabı bu.
 

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

YORUMLAR

  • 0 Yorum