Tapu harcı artışı kimi nasıl etkiler?
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Tapu harcı artışı kimi nasıl etkiler?

27 Eylül 2012 - 11:18 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:35

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Tapu harcı artışı kimi nasıl etkiler?

Maliye Bakanlığı bütçe hedeflerindeki sapmalar nedeniyle başta Tapu Harcı olmak üzere birçok kalemde vergi oran ve tutarlarını arttırdı.Tapu harcı alıcı ve satıcı dan ayrı ayrı olmak üzere binde 16,5 iken yüzde 21 artışla binde 20 ye çıktı ve  21 Eylül de resmi gazetede yayınlanarak hemen uygulanmaya başladı. Bu uygulama gayrimenkul alıcı, satıcı ve konut üreticilerini olumsuz etkileyecek, kayıt dışı işlem yapmaya itecektir.

Tapu harcı’nı belirleyen konu Gayrimenkul’un tapudaki satış değeridir. Satışa konu olan gayrimenkul’un tapu harcı ise alıcı ve satıcı dan ayrı ayrı alınmak üzere binde 16,5 dan binde 20 ye yüksedi. Kısaca tapu değeri 200 bin lira gösterilen gayrimenkul için ödediğiniz tapu harcı 6 binaltıyüz liradan 8 bin liraya çıkmış oldu.

||| Alıcı ve Satıcı açısından

Tapu harcını fazlaca ödemek istemeyen alıcı ve satıcı mümkün olduğunca tapu daki gayrimenkul’un değerini düşük göstermeye çalışacaktır. Oysa devlet,yaptığı çapraşık sorgular ve e-devlet sayesinde bunu eskiye göre çok daha kolay tespit etmekte. Tapuda gayrimenkul’un gerçek değeri üzerinden yapılmayan satış alıcı ve satıcı açısından ilerde yaşanacak büyük problemler barındırır. Gerçek değeri üzerinden gösterilmeyen alım-satım  işlemi ceza ve daha fazla vergilerle size geri döner. Tapu işlemlerinde gayrimenkul değeri emlak vergisi değerinden düşük gösterilemediği gibi gerçek değeri üzerinden gösterilmesi esastır.

Tapu harcını daha az ödemek için yapılan alım-satım işleminde gayrimenkul’un  gerçek değerinin altında gösterilmesi Değer Artış Kazancı Vergisini’de olumsuz etkiler. İşlemin biran önce olmasını isteyen ve ne gerek var bu kadar tapu harcı yatırmaya düşüncesiyle değerinin altında gösterilen gayrimenkul  5 yıl içinde tekrar satılırsa her iki tarafa da yüksek oranda Değer Artış Kazancı çıkar. Şu an üzerinde çalışılan düzenlemelerle değer artış kazancı kademeli vergi haline getirilirse 5 yılın uzama ihtimali bile bulunuyor.

||| Konut Üreticileri (Müteahhit) açısından

Sektördeki dalgalanmalar, hala belirsiz olan KDV, maketten satış vb gibi bekleyen yasal değişiklikler, inşaat firmalarını zora soktu. Belirsiz ve  endişeli bekleyiş başlayacak ve devam eden konut projelerini olumsuz etkiliyor. Konut kredi faiz oranlarının düşmesiyle beraber hareketlenmesi beklenen konut satışları ise bir ileri iki geri modunda.

Kurumsal çalışan inşaat firmalarının tapu harcındaki artışla beraber maliyetleri bir kalem daha artacak ve karları biraz daha düşecek. Mevcut piyasa koşullarında talep azlığı nedeniyle önce müteahhidi zorlayan şartlar, piyasanın gidişatına bağlı olarak ta orta vadede konut fiyatlarını yani tüketiciyi de direkt olumsuz etkiler. İnşaatın maliyetini etkileyecek tapu harcı artışı konut fiyatlarını arttıracaktır.
 

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice Kolçak ||| EmlakPencerem.Com İçin Yazdı..

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum