Ya ondadır ya şunda 'Markalı konut' kimdeyse
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Ya ondadır ya şunda 'Markalı konut' kimdeyse

23 Temmuz 2013 - 18:42 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:53

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Başınızı nereye çevirseniz markalı konut projelerini görürsünüz. Bizim emlak medyası da "markalı konut projesi" etiketini çok kullanır. Konut projesi ile markalı konut projeleri arasındaki farkı hiç düşündünüz mü?

Son dönemde yaşadıklarım beni bu birbirine benzeyen iki etiket cümleyi kullanırken daha dikkatli olmam gerektiğini hatırlattı.

Neredeyse yapılan tüm konut projeleri markalı konut projesi şeklinde yazılıyor, anlatılıyor. Bu ara konut projesi sadece Toki'nin yaptığı projelere deniyor desek yalan olmaz. X apartmanı nı ise tarife gerek yok.

Günümüzde yapılan konut projelerinin tamamı markalı ise bu markayı hangi kurum hangi standartlarda veriyor, hangi kriterlere bakıyor. Yoksa isim tescili marka yapmaya yetiyormu? Kurumsal olmaksa kriter, bu inşaat firmalarının tamamı kurumsallaştı mı?

Markalı konut projesinden anladığımız güven veren firma ise, hepsimi güven veriyor yada bu güveni kim veriyor bu firmalara. Esas olan güven ise, son bir yıldır sadece maketten satılan markalı konut projelerinden binlerce mağdur var.

İki bloklu 20 daire yapan kapısına güvenlik koyanda markalı konut oluyor, ilk defa inşaat yapan ama milyon liralık televizyon reklamı verende.

Dünya'da marka olan ürün ve hizmetlere baktığınızda ciddi bir geçmişleri, donanımları, organizasyonları, güven veren kurumları ve satış sonrası ürün ve hizmetlerine yaptıkları büyük organizasyonları var.

Gerisini size bırakıyorum bizimkileri bir düşünün..

Ne yazık ki güven verdikleri söylenen markalı konut projeleri konut alıcısını yanıltıyor. Hangi projenin neden markalı olduğu kriterini ortaya koyan veya onaylayan bir merci olmadığı için zaten neredeyse aynı standarta yakın yapılan tüm konut projeleri markalı konut projesi olarak piyasaya sunuluyor ve bu etiketide (markalı konut projesi) işin içinde olan profeyoneller, emlak medyası kullanıyor.

Gelelim benim yaşadığım olaya. Markalı konut projesi olarak yapılan hatta sektörün en "güvenilir,kalite anlayışı" ile yola çıkan verdiği hatırı sayılır reklamlarda bu cümleleri kullanan hepinizin çok iyi bildiği bir projeden bundan 5 yıl 7 ay önce küçük bir daire almıştım... Benim dairenin tam altında sığınak olarak yapılmış ancak yönetim tarafından kiraya verilmiş bir daire var. Buranın banyosunun tavanları su akıtmaya başladı. Haliyle üsteki bizim daireden şüphelendiler. Getirdiğim ustalar nerden olduğunu kırmadan anlamayınca İnşaat firmasından yardım etmelerini istedim. Aldığım cevap ise, "5 yıllık garanti süresi 7 ay önce bittiği için biz bakmıyoruz" oldu. Ama siz kalite, güven dediniz en azından bir yardımcı olsanız buranın tesisat projesi sizdedir çabuk çözersiniz.... dedim ama dinleyen yok. Muhatap bulana aşk olsun. Meğer devletin, hukuğun tüketiciye zaten hak olarak verdiği 5 yıllık ayıplı mal süresini bu markalı denen proje ekstra bir hak gibi tüketiciye sunarmış. O zaman nerde kaldı senin beğenmediğin Müteahhit Ahmet bey'in projesinden farkın. Müteahhit Ahmet bey'de bizim mahallede yaptığı on katlı apartman için aynı ayıplı mal hakkını bana veriyor.

Bir kere ev satayım , sözleşmeyi imzalatayım sonra ulaşabilirseniz aşk olsun. Yeni bir ev alma sürecinde herkesi görmeniz ve ulaşmanız mümkünken satış işlemi bittikten sonra karşılaşacağınız gerek inşaatın bitim süreci gerekse oturduktan sonra karşınıza çıkacak problemlerde yetkili birilerine ulaşmak imkansız hale geliyor. Satış sonrası hizmetimiz ne yazık ki çok kötü..

Evi teslim aldıktan sonra, ev ile baş başa kaldıktan sonra bizi neler bekliyor bilmiyoruz. Çatı su akıtır, banyoyu su basabilir, kalorifer patlayabilir, camdan su gelebilir, parkeler kabarabilir v.s. bu böyle uzayıp gider. Bu konu atlanılan ve konuşulmayan bir konu..

Her projeye markalı konut diyenleri birkaç kez düşünmeye davet ediyorum. Nitekim konut alıcısını bu cümle yanıltıyor. Markalı konut projesi kavramı ile verilmeye çalışılan imajın içi bana göre boş/yetersiz. Markalı konut kavramınada ivedilikle bir açıklama getirilmesi zorunlu görünüyor.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum