Yalıtım Mevsimi Tam Gaz
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Yalıtım Mevsimi Tam Gaz

30 Haziran 2009 - 15:20

Özellikle geçtiğimiz kış ayında neredeyse ısınmak için  aylık bir asgari ücret kadar doğalgaz  faturaları ödedik. Birçoğumuzda bu faturaları ödeyemediği için battaniyelerine sarılarak ısınmaya çalıştı. Bu durumu unutmayan ev sahipleri çoktan  önlemlerini aldı ve gelecek kış için binalarına mantolama yaptırdılar bile.

Yapılan araştırmalar   tüm konutlarda yönetmeliklere uygun yapılacak ısı yalıtımının ülkemize yaklaşık yılda 3 milyar $ tasarruf sağlayacağını göstermektedir.

Enerjinin günümüzde ne kadar önemli olduğu ve ne kadar pahalı olduğu düşünülürse hepimizin üzerimize düşen sorumluluklar olduğunu algılamamız lazım. Nitekim yaşanan ekonomik kriz ile beraber paramızın öneminide unutmamak gerekir. Zor şartlarda çalışarak sağladığımız kazançlarımızı  kışın ısınmak için havaya gitmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bunları düşünürken unutmamak gerekirki  binaya yapılan ısı yalıtımı mantolama maliyeti kendisini 2-3 yıl içerisinde amorti ederek paranızı geri iade eder ve bina ömrü ile beraber yaşar.

Tekrar tekrar aynı sıkıntılara düşmemek adına bina yönetimlerinin bu konuda çalışmalar yaparak kat maliklerine sağlayacağı faydaları sunmaları önemlidir. Günümüzde bu araştırmaları yapmak hiçte o kadar zor değil ancak dikkat edilmesi gereken detaylarıda gözden kaçırmamak büyük faydalar sağlayacaktır.

Binanıza mantolama yapmaya karar verdiyseniz yada karar vermeden önce maliyetleri öğrenmek istiyorsanız; öncelikle işinin uzmanı bir firmadan binanızı görmesini, uygun malzemeyi tesbit etmesini ve bütçe çalışması yapılmasını isteyebilirsiniz. Nitekim herkese ve her bütçeye uygun bir ödeme seçeneği sağlanabiliyor.

Unutulmaması gereken en önemli konu ‘ Yalıtım doğru yapıldığı sürece büyük faydalar sağlar. Doğru yöntem ve malzeme ile yapılmadığında istenen sonuçlar alınmadığı gibi ileride büyük sorunlar yaşatacaktır’

Dolayısıyla uzmanlık isteyen bu iş için mutlaka yeterliliği olan uzman firmalar seçin, kullanılacak malzemelerin aynı üretici firmanın aynı çatı altında üretilen paket malzeme olduğuna dikkat edin. Tek üretici tarafından üretilen paket malzemeler garanti kapsamındadır. Diğerlerinin her bir malzeme için vereceği ayrı ayrı garantiler sorun çıktığında hiç bir işe yaramaz. İZODER ‘ e bağlı onlarında onay vereceği üretici firmaların bayisi olan uygulamacı firmalar binanızın yapısına ve bulunduğu bölgeye uygun malzeme seçimi yapmanıza ve doğru ekip ile çalışmanıza olanak sağlayacaklarını unutmamak gerekir.

Mantolama her an sökülüp yapılan bişey değildir ve doğru yapılmak zorundadır. Gerçekten yapılan işten verim almak ve evinizde huzurlu mutlu oturmak istiyorsanız sistemi bilen kaliteli ve doğru paket malzeme kullanan firmaları tercih edin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum