Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Yatırımda kendi hikâyenizi yazın

18 Aralık 2017 - 07:52 - Güncelleme: 26 Mayıs 2018 - 11:55

1980-90’lı yıllarda gayrimenkul yatırımından anlayan birine “Nerelere yatırım yapmalıyım?” diye sorsaydınız şöyle derdi: “Otobüsün kalktığı ilk duraktan (bu eskiden Sirkeci’ymiş) otobüse bin ve hiçbir durakta inme. Yol bitip de son durağa geldiğinizde sen de in. İndikten sonra bir saat yürü (bu yaklaşık 5-6 km yapar) işte vardığın yer var ya oradan arsa al.” Çünkü in cin oynayan bu bölgede fiyatlar çok ucuzdur ve on sene bilemedin on beş sene sonra büyük piyango senin arsaya vurur. Sana nasip olmazsa bile çocuğuna, torununa mutlaka isabet eder. Eskiler böyle emlaktan para kazanmışlar. Şimdi “Nerelere yatırım yapmalıyız?” diye bana sorduklarında şöyle diyorum: “Büyükşehir belediyesin açıkladığı peyderpey açılacak metro hatları var. Bunları takip et ve yatırımını ona göre yap.” İşte yapacağınız tek şey bu. Metro hatlarını takip ederek yatırım yapmak. İşiniz eskiye göre daha kolay değil mi? Bunun için hiç kimseden akıl almanıza gerek yok. Az biraz bilgi, mantık ve biraz da hislerinizle bu işi çözersiniz. Zaten bir gün gelecek İstanbul’un neresinde olduğu önemli değil her yer alınamayacak kadar değerli olacak.

Ulaşım büyük şehirlerin can damarlarıdır. Nüfusun az olduğu zamanlarda otobüs hatlarını takip eden eski yatırımcılar yeni dönemde artık metro hatlarını takip ediyor. Bir yerlere metro gidecekse orada mutlaka büyük gelişmeler olur. Hastane, okul, iş yatırımları yapılır. Ulaşımın rahatlaması ile insanlar hem rahatlıkla işlerine giderler hem de bu bölgelerde gayrimenkul değer artışı yaşanır. Dolayısıyla metro yapılacağı gündeme geldiği zaman, geçeceği güzergahlarda konut fiyatları artmaya başlar. Bu hafta gecikmeli de olsa Üsküdar-Sancaktepe metro hattının ilk etabı olan Üsküdar-Ümraniye metro hattı Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan tarafından açıldı. Hattın tamamının faaliyete geçmesi ile birlikte Üsküdar-Sancaktepe arası yaklaşık 27 dakikaya inecek. İlk sürücüsüz metro hattı, Üsküdar, Altunizade, Ümraniye, Çekmeköy, Sancaktepe bölgelerinde trafik yoğunluğunu azaltacağı gibi gayrimenkul fiyatlarını da önemli ölçüde artıracaktır. İstanbul gibi mega şehirlerde ulaşım çok önemli. Metro gibi insanların ev ve işlerine gidip gelmesini kolaylaştıracak ulaşım alternatifleri konut fiyatlarını direkt etkiliyor ve konuta olan talep bu bölgelerde ciddi oranda artıyor.

Yüzde 30 prim yapar

Üsküdar-Sancaktepe metro hattı çalışmaları ilk defa 2012 yılında gündeme gelmiş ve inşaat çalışmaları başlamıştı. Bugüne kadar metro hattının geçeceği bölgelerde fiyat artışı peyderpey gerçekleşti. Son üç yılda bu hat üzerinde konut fiyatları ortalama yüzde 60 arttı. Ancak hattın faaliyete geçmesiyle yüzde 20-30 civarında bir artış daha olacaktır. İlk etabın açılması ile özellikle Ümraniye’deki konut ve ofis piyasası hareketlenir ve bölgeye talep artar. Ümraniye Yamanevler metro durağı ile binlerce insanın çalıştığı Saray Mahallesi, Küçüksu Caddesi üzerinde işyerleri, Alemdağ Caddesi üzerinde bulunan mağaza ve işyerlerinde çalışanlar büyük bir kolaylıkla gidip gelebilecekler.

Kendi hikâyeniz

Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlere hazır birkaç tüyo vermişken şu uyarıları da hatırlatmak isterim. Çünkü küçük yatırımcı çoğu zaman kulaktan kulağa yayılan bilgilerle hareket ediyor, hata yapıyor. Örneğin Kanal İstanbul için ilk güzergâh açıklaması yapıldığında kesin olmadığı halde insanlar araştırmadan yer aldılar ve birçoğu büyük heyecanla satın aldıkları yerlerde dolandırıldıklarını sonradan anladılar. Büyük gayrimenkul yatırımcıları her türlü araştırmayı, fizibilite çalışmasını mutlaka yapıyor. Ancak küçük yatırımcılar bu çalışmayı yapmıyor veya yapamıyor. Bu nedenle özellikle küçük yatırımcılara tavsiyem acele etmeden ve iyi bir araştırma ile doğru yerleri bulduktan sonra yatırımlarını yapmaları. Güvenilir, tanıdık uzman birilerinden destek almakta fayda var. Bırakın etrafınızda ki insanların emlaktan çok kazanmış hikâyelerini siz kendi hikâyenizi yazın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum