Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Yıla damga vuran gelişmeler

01 Ocak 2018 - 10:36 - Güncelleme: 26 Mayıs 2018 - 11:55

2017'nin son günleri, yılı bitiriyoruz artık. İnşaat patronlarının bir kısmı satışlarının iyi olduğunu söylerken piyasadan gelen bilgiler konut satışlarının rölantide gittiği yönünde. Henüz yıl sonu konut satış rakamları açıklanmadı ama ilk 11 aylık verilere göre bu yılı geçen yıla göre daha iyi kapatıyoruz. Yılın geneline konut satış kampanyaları damga vurdu. İnşaat şirketleri kendi bünyelerinde sıfır oranlı faiz ile 120 aya kadar vadeleri açtı.Bankalar müşteri seçti, kredi verirken naz yaptı en önemlisi de konut kredi faiz oranları yüzde 1'in üzerinde seyrettiğinden ipotekli konut satışları sürekli bir düşme eğilimindeydi.En güzel gelişme yabancılara yapılan satışların son aylarda artması oldu.

Pay Pay ev alma

Gayrimenkul Sertifika modeli ile gayrimenkule bütçeniz kadar yatırım yapıp pay pay ev alabiliyorsunuz. İlk örnek bu yıl Nisan ayında, Makro İnşaat’ın Başakşehir’de ki Park Mavera 3 projesinin bir kısmı için uygulandı. Örneğin her bir payı 42,5 lira olan projeden istediğiniz değerde pay satın alarak bütçenize göre yatırım yapabiliyorsunuz. SPK ve yönetmeliklerle belirlenmiş şartları yerine getiren İnşaat şirketleri projeleri için bu modeli uygulayabiliyorlar. İlk proje başarıya ulaşmış olsa da halkın alternatif gayrimenkul yatırım modellerine alışması zaman alacak gibi..

Tapu harcı indirimi

Sene başında uygulamaya giren ve eylül ayının sonunda biten tapu harcı indirimi ile satışlarda adeta patlama yaşandı.Toplamda yüzde 4 olan tapu alım satım harcı yüzde 3'e düştü. İndirim eylül ayı sonunda biteceği için alım satımlar bu ay tavan yaptı.Türkiye geneli eylül ayında 140 bin konut satıldı. Bu oran geçen yılın aynı dönemine göre yapılan satıştan yüzde 28.8 daha fazla. Vergisel indirimlerin gayrimenkul sektöründe ne kadar önemli olduğunu ve satışları ciddi anlamda artırdığını bu noktadan daha iyi görebiliriz.

Yeni Tip İmar Yönetmeliği

Ekim ayında imar yönetmeliği değişti. Müteahhitler yönetmelik değişmeden ruhsata koşunca yapı ruhsatlarında patlama yaşandı. Ocak-Eylül 2017 dönemi içinde yapı ruhsatlarında yüzde 52,2 artış yaşandı. İlk dokuz aylık dönemde 1 milyon 106 bin 389 adet daire için yapı ruhsatı alındı. Bu oran geçen yıl 704 bin 796 adet idi. Ekim ayı itibari ile alınacak yeni yapı ruhsatlarında stüdyo tipi 1+0 evler yapılamayacak. Yeni düzenleme ile balkonların önü açıldı ve 2 metre genişliğe kadar olan balkonlar emsal dışı sayılacak. İlk defa mescit alanları da konut projelerinde emsal dışı tutuluyor ve yatay bina yapımı destekleniyor.

Emlak Vergi artışına sınırlama

Her dört yılda bir yapılan vatandaşı isyan ettiren emlak vergi artışlarına son nokta konuldu. Bu yıl ki fahiş artışlardan sonra basına yansıyan ve vatandaşı ev sattırma noktasına getiren uygulama torba yasayla düzenlendi. Bundan sonra her dört yılda bir yapılan emlak vergi artışı yüzde 50'yi geçemeyecek.Buna göre, 2017’de 2018 için takdir edilen asgari ölçüde, arsa ve arazi metrekare birim değerleri 2017'de ki değerlerin yüzde 50'sinden fazlası 2018'e yansıtılamayacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum