Zengin ile gariban arasındaki duvar!
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Zengin ile gariban arasındaki duvar!

26 Kasım 2012 - 16:05 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:41

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Konut sektörü bir gaz bir fren gidiyor. Görünen o ki konut üreticileri KDV de umduğunu bulamayacak. KDV konusunda yaşanan belirsizlik hem piyasayı hem müteahhitlerin moralini bozuyor.

Hafta sonu yapılan özel bir zirvede Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile konut üreticileri bir araya geldi. Yapılan değerlendirmelerde konut KDV sindeki belirsizlik ise konuşmaların merkezine oturdu. Konut üreticilerinin her birinin önerisi farklı olmuş olmasına ama sonuçta hiçbiri konutun değerine göre KDV alınmasın yönünde birleşiyor. En kötüsü eskisi gibi kalsın değişmesin hiç  olmassa. Ancak bu çırpınışlar boşuna.  Erdoğan Bayraktarın söylemleri geri adım atılmayacağı yönünde.

Aynı metrekare konutlar bulunduğu semte göre ciddi fiyat farklılığı gösteriyor. Bebek, Etiler  gibi lüks semtlerde 150 metre kare konuta 1 milyon lira verilirken, aynı metrekareyi  Gaziosmanpaşa' da 170 bin liraya alabiliyorsunuz. Uygulanan KDV oranı aynı yani yüzde 18 olmasına rağmen konutların fiyatları semte göre değiştiğinden ödenen KDV de değişiyor haliyle. Yani herkes aldığı evin fiyatına göre KDV yi de farklı ödüyor.

Değişecek uygulama ile Lüks konutların KDV oranı artıyor olayın özeti bu. Konutun büyüklüğü değil, konutun değerine göre oran belirlenecek. Ne kadar pahalı bir evde oturuyorsan vergisini de o kadar fazla vereceksin. Maliye Bakanlığının üzerinde çalıştığı yakın zamanda da uygulamaya koyacağı zenginden ek  vergi alınması ile örtüşen bir uygulama bu KDV düzenlemesi. Zenginden alınacak ek vergi ile kredi kartı harcamalarınız, banka hesapları, yurtdışı harcamalarınız, kira geliriniz gibi giderleriniz takibe alınıyor ve harcamalarınız sizin ne kadar para kazandığınızı gösterdiği için ona göre de ek vergi ödüyorsunuz.

Konutta KDV oranının konutun değerine göre artması , lüks konutları çok daha pahalı yaparken , konut fiyatları arasındaki uçurumda büyüyecek.B enim merakım konutların hangi değerine bakılacağı. Semtlere göre mi ayıracaksınız, Emlak değerine mi bakıcaksınız? Semte göre ayıracaksanız eyvah diyorum. Etiler, Bebek gibi pahalı semtlerdeki konut fiyatları hiç aklınıza gelmeyen normal bir semtte lüks diye tabir ettiğimiz markalı konut projelerinde de aynı. Bu lüks markalı konut projelerinde milyona satılan evlerin site duvarlarını aştığınızda normal apartmanlar hatta gecekondular var. Yani Zengin ile gariban aynı mahalleyi paylaşıyor aralarındaki sınır sadece sitenin duvarı. Bu durumda  emlak vergisi üzerinden de gitseniz ne olacak ki? Sonuçta KDV oranı aynı kalmak durumunda.

Emlak değeri  yada semtine göre KDV uygulaması sonuç vermez.. Bu durumda iş yine müteahhitlere patlar. İnşaat firmasının yaptığı konutlar için keseceği fatura çok önem arzedecek ve mercek altına alınacak. Bunun müteahhit açısından da farklı etkileri olucak.

Müteahhitlerin en büyük eksikliklerinden biri kendilerine ait bir odalarının olmaması. Sektöre yön vermek için bir araya gelmelerinde fayda var. Bugüne kadar olmaması ise büyük kayıp. Bu konuyu destekleyen konuşmayı geçen hafta Bakan Bayraktar yapmış ve şunları demişti."Türkiye' de 200 bin belgeli müteahhit var. Almanya'nın nüfusu 80 milyon orada belgeli müteahhit sayısı 2 bin 700 civarında. Biz de bir düzenleme yapmalıyız . Hatta kendilerine bir oda kursunlar." Böyle bir odaya sadece müteahhitin değil, kimden ev aldığını araştırmak için vatandaşında ihtiyacı var.
 

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

YORUMLAR

  • 0 Yorum