Müjdat Güler

Müjdat Güler

Nova Group CEO'su

İnşaat sektöründe Türkiye yeni bir hikaye yazmak durumundadır!

12 Mayıs 2017 - 14:27 - Güncelleme: 03 Ocak 2019 - 14:17

Değerli Arkadaşlar,

Türkiye, ekonomisinde yeni bir hikaye yazmak mecburiyetinde… Elimizdeki yetişmiş insan gücü ve kaynaklarımıza karşın alt yapının yetersiz olması nedeniyle son 15 yıldır ülkenin alt yapısına önem verdik, mega projeler ürettik. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 12 Mayıs 2017 - İstanbul

Turizm, özelleştirme, vergi gelirleri ve enflasyonun aşağıya düşmesi, faizlerin azalması ve bütçe üstündeki % 88 yükün % 13’lere düşmesi ile kalkınma oranlarında rekorlar kırdık.

Deniz bitti, şimdi her sektör kendi alanında yeni bir hikaye yazmak durumunda olduğu gibi her sektör üç olmazsa olmazı hikayelerinin içine katmalıdır.

Sektörlerin ithalatlarının kısılması, ihracat rakamlarının arttırılması. 
İşsizliğe çözüm getirmeleri.
Katma değerli ürün üretip dışarıya açılmaları.

İnşaat sektörü olarak bizim yeni hikayemizi bu olmazsa olmaz üç kuralı uygulayarak yazabiliriz. 

İnşaat sektöründe  üç alanda ihracat geliri elde ediyoruz 

1. İnşaat malzemeleri, inşaat makineleri ihracatı yapıyoruz

1920’lerde ilk açılan meclis’in kiremitlerini Marsilya’dan sipariş vermiştik. Bize kiremitler Marsilya’dan geldiği için o adla anılır; Marsilya kiremidi denir hala. Kiremitler gecikince meclisin açılması da tehlikeye girecekken Vehbi Koç iste o zekası ile, vekil olan dayısının desteği ile, evlerin çatısındaki hazır kiremitleri yaklaşan mevsimin yağmursuz olmasını fırsat bilerek kiremitleri almış ve meclis de açılmıştır. Türkiye 1920’lerde kiremit üretemezken bugün 15 milyar $/yıllık inşaat malzemeleri ihracatı, net satışlarla ülkenin en önemli ihracat kalemlerinden biridir. İnşaat makinelerinde önemli ölçüde ihracat yapan bir ülke haline geldik. Bu sektörlere gereken destek verilirse ülkeye katkıları  30 milyar $/yıl hedefini 2023’de yakalarlar.

2.  Yurt dışında proje geliştiriyor, müteahhitlik yapıyoruz  

Bankacılarımız, devlet ve malzeme üreticileri yurt dışı müteahhitlerimizi desteklerse bu grup Türkiye’nin hem malzeme ihracatını arttırır hem işsizliğe çözüm getirir hem de ihracat gelirlerine katkıda bulunur. 2023 yılında  40  milyar ($) dolarlık hedefi yakalarlar.

3.  Yabancılara gayrimenkul satımı ve vatandaşlık gelirleri 

Bu alanda da 30 milyar ($) dolarlık bir ihracat rakamı yakalanabilir.

2023 senesinde Türkiye’nin 500 milyar ($) dolarlık hedefi yakalamasında en büyük katkı verecek olan sektörlerin başında, katma değeri en yüksek ürünümüz olan, kendi hammaddesini kendimizin üretebildiği, dünyanın kaliteli inşaat makineleri üretebilen, vasıflı mimarları ve mühendisleri olan dışarıya açılmış bu sektörün; bankacılığı geliştirilirse ve içerde bireysel emeklilik özendirilirse tasarruflar da artacağı için proje kredileri ile sektör mükemmel şekilde yönetilir.

Sektörün içerde ve dışarıda yumuşak karnı emlak sektörü, bu gelişimin çok uzağındadır ve hatta orta çağda bile değildir. Eğitim kurumlarımız bu vizyonun çok ama çok gerisindedir.  Finans sektörümüz henüz global emlak, global mortgage sisteminden uzaktır. 

Türkiye’nin 100 milyar ($) dolarlık bir ihracat pazarını yönetebilmesi için çatı bir kuruluşa ihtiyacı vardır.

İnşaat Malzemesi Üreticileri IMSAD ile çok organizedir.  Konut üreticileri ve müteahhitler birliği dağınık resim vermektedir. Globalleşmelerini tamamlayamamışlardır.  

Bu hikayede çatı bir kuruluş olursa, güncel meselelerden uzak bu hedefe kitlenirse üç sektörün temsilcilerinin de içinde olduğu; bağımsız, yetkileri olan bir kuruluş bu hikayeyi yazar ve 2023 senesinde elimizde 100 milyar ($) dolar ihracat yapan bir kuruluşumuz olur. 

İnşaat malzemesi, üretimden; üretim, inşaat malzemesinden; üretilen, satıştan ayrı olamaz. Bunların her birinin ayrı derneği olsa da her dernek temsilcilerinin temsilci verdiği bir Federasyon, bu ülkede, içerdeki kentsel dönüşümü, konut finansmanını, konutun global satışını, yabancılara gayrimenkul satışını çatı kuruluş olarak tamamlar.

Çin, katma değerli teknoloji ürünlerinde 20 yıl önce 4 milyar ($) dolar / ihracat iken 564 milyar ($) dolarlara ulaştı, Amerika 104 milyar ($) dolardan 150 milyar ($) dolarlara geldi, Türkiye bu ligde 2 milyar ($) dolarlarda dolaşıyor; bu kalemlerde de 50 milyar ($) dolarlar yakalanacak. Onlar da kendi hikayelerini yazmalı ama bizim inşaat sektöründe ana hedefimiz, insanımızı akıllı, yeşil ve yaşanabilir, deprem riski olmayan evleri kira öder gibi satın almalarını sağlamak. Bu hedeflere ulaşmak için ülkenin kaynağa ihtiyacı var, ihracat yapması gerek; bu ihracatı yapmadan deniz bitti.

Sevgi ve selam ile 

Müjdat Güler

Not: Müjdat Güler'in 12 Mayıs 2017 tarihli "İnşaat sektöründe Türkiye yeni bir hikaye yazmak durumundadır!köşe yazısı emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum