Müjdat Güler

Müjdat Güler

Nova Group CEO'su

Kentsel dönüşümün neresindeyiz, nereye gitmeliyiz?

13 Şubat 2017 - 07:10

31 Mayıs 2012 tarihinde afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi ile ilgili 6306 sayılı  kanunu çıkardık.

Hedef deprem riski altındaki 8 milyon konutun dönüştürülerek, deprem riskini azaltmaktı.

Bu alanlar içindeki gayrimenkulllerin çoğu hazine, orman ve vakıf arazilerinin işgali altındaki yerlerdi. Hukuksal, imar ve alt yapı sorunları vardı.

Bu projeler içinde Fikirtepe projesi örnek olarak ele alınan ve kamuoyuna mal olmuş bir projedir. Bir çok firma iflas etti, çok yanlışlıklar yapıldı.Ancak Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi hatalardan ders alınarak, başarı hikayesi yazılmış önemli bir projedir. Suçluları 
aramak doğru olmasada bunları analiz ederek sentez yapmalı, hatta doktora tezleri ve bilimsel araştırmalarla iletişim, hukuk, inşaat ve mimarlık fakültelerinde özel incelenmelidir. 2012’de çıkan yasada devletin ‘Ben yaptım oldu, nasılsa kervan yolda düzülür’ anlayışı tüm bu  hataları yaratmıştır.

Yasa, hak sahibine büyük imkanlar verince hak sahibi imarı, yolu ve tapusu olmayan yerlerde büyük beklenti içine sokulmuştur.Bu konunun alt yapısında o yere en iyi ne yapılırsa şehir için, müteahhit için ve üretici için iyi olur? Hak sahipleri ile anlaşacak ihtisasli, 
denetlenebilir firmalar, müteahhitler ve emlakçılar finans yapısı üretilmeden işe başlanmış, kervan yolda düzülmeye çalışılmıştır.

Gelinen yerde kazanılmış en önemli kazanım devletin yönetim sorunudur. Bakın,iş bilen bir bakan geldi,dinledi,anladı ve uzlaştırdı. Bu çözüm müdür? Hayır çözüm değildir.S istem kurulur, sistem calisir ve birinci hamal bakan olur.

Bakan bey ve ilgililer bu konuda 8 milyon akıllı, yeşil, yaşanabilir evleri belli surede yapip bu konuyu bir zenginleşme aracı olarak görmeyip insanı ve şehri kurtarıp, artan değerlerde ev alamayacaki, şehirde göz hakkı olan insana pay ayırıp sosyal devlet 
olarak insanların kira öder gibi ev alması projenin ana hedefi olarak ele alınmalıdır .

Ülkemizin çok ciddi döviz ihtiyacı vardır.Yabancı sermayeye ihtiyacı vardır.Kentsel dönüşümde yabancı sermayeyi, yabancı müteahhidi, yabancı fonları özellikle avrupa birliği fonları ve dünya bankası imkânlarını ve IFC kredilerini ülkeye sokmus vaziyetteyiz. Ülke olarak bu konuda emeği geçen finans uzmanlarina, belediye başkanlarına, hükümet yetkililerine ve yüklenicilerine ne kadar teşekkür etsek azdir.

Bu alanda değerleme firmalarımız, yüklenicilerimiz ve hukukçularımız  yavaş yavaş yetişiyor. Ama bu konuda projenin içine henüz matematiği, finansı vede içinde sanat, insan, kültür ve yabancıyı yaşatma, yabancıya satma  katılmamış bir kentsel dönüşümle karşı 
karşıyayız. İnsanı, sanatı ve şehri unutan binalar yapamayız, yaparsak yaşatamayız.

Kentsel dönüşümün içine insanı, hissi, matematiği koyamadık. Kentsel dönüşümü yaparken yapamıyoruz. Radikal çözümler isterseniz önümüzdeki hafta görüşelim. Ne dersiniz?

Sevgi ve selam ile

Müjdat GÜLER

Not: Müjdat Güler'in 13 Şubat 2017 tarihli "Kentsel dönüşümün neresindeyiz, nereye gitmeliyiz?" köşe yazısı emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum