Müjdat Güler

Müjdat Güler

Nova Group CEO'su

Yabancıya gayrimenkul satışının dünü, bugünü ve yarını...

10 Nisan 2017 - 08:07 - Güncelleme: 10 Nisan 2017 - 08:11

Değerli Arkadaşlar,

Türkiye’de yabancıya gayrimenkul satışına yıllar önce başladık…
Akdeniz bölgelerimizi ağırlıkla Almanlara ve Ruslara, Ege bölgemizi ise daha çok İngilizlere açtık…

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 10 Nisan 2017 - İstanbul

2000’li yıllara kadar yabancıya gayrimenkul satışı yasal düzenlemelere tabi olmadığı için bu işlemleri Türk kefiller aracılığıyla yürüttük. Kefalet işlemlerinde büyük sıkıntılar olduğu gibi ekonomik kriz dönemlerinde de arkada büyük mağdurlar yarattık!

2002 yılından itibaren mütekabiliyet çalışmalarını başlattık ve 2013 Nisan ayında çıkan mütekabiliyet yasası ile yabancı gayrimenkul alıcılarına önce oturma izni sağladık ardından da satın aldıkları gayrimenkulleri 8 yıl süreliğine muhafaza edebildikleri takdirde vatandaşlık vereceğimizi taahhüt ettik…

Yabancıya satışlar için çıkan bu yasa bizi aritmetik olarak başarılara taşıdı. 2012’de 2 milyar ($) dolarlık dış satışlar önce 3 milyar ($) dolara, ardından 4.5 milyar ($) dolara kadar yükseldi ancak artık aynı oranda artışlar gerçekleşmediği gibi düşüşler yaşamaya başladık!

Bunun pek çok sebebi var elbet ancak en belirgin sebepleri;

Denetim mekanizmalarının oluşmamış olması!

Güven unsurunu sektörün içine koyamamış olmamız!

Yabancıya gayrimenkul satmanın globalleşmek anlamına geldiğini kavrayamamamız!

Sokaktaki vatandaşa, yabancıya gayrimenkul satışının vatanı satmak anlamına gelmediğini anlatamamış olmamız!

Yabancıya gayrimenkul satışında üniversitelerle iş birliği sağlayamamamız!

Yabancıya emlak satışını yapacak olan satıcıyı üretmede gecikmiş olmamız!

Bu alan için dijitalleşmede yavaş kalmamız!

Teşvikler konusunda devletle tek ses olarak muhatap olamamamız!

Yabancıya satışta road showlar ve tanıtım konusunda plansız kalmamız!

Bunun bir sektör olduğunu öncelikle biz satıcıların bile tam anlamıyla kavrayamamış olması!

Bugün bu sebepleri düşünerek yeni bir sayfa açtık;

Ülkemizde yabancıya gayrimenkul satışı yapan kuruluşların en büyükleri birleşti ve 2017 Mart ayında  Gayrimenkul Satıcılar Derneğini oluşturdu. STK’lar, barolar, hükümetler, üniversiteler, fuar şirketleri, bakanlıklar, konsolosluklar, ticaret ataşelikleri, DEIK, TIM, medya, ticaret odaları ve emlak dernekleri  ile işbirliği yapılarak yukarıda saydığımız sorunların çözümü için çalışılacak. Yabancıya gayrimenkul satış piyasasında, rakip şehirlerin tek başına yılda 50 milyar ($) dolarlık satış yaptığı bir dünya karşısında ülkemizin en fazla satış yapan şehri İstanbul’da bile ancak 1.5 milyar ($) dolarlık gayrimenkul satışı yapılabiliyor! Ülke bazında değerlendirecek olursak, en fazla satış yapan Amerika’nın yıllık 150 milyar ($) dolarlık satış yaptığı bir dünyada biz; en iyi mevki, en iyi şartlar ve en uygun fiyatlara rağmen yıllık sadece 5 milyar ($) dolarlık satış yapabiliyoruz. Bu rakamları daha da yukarılara çekmek için en önemli koşulun halkı yanına almak olduğuna inanıyoruz.

Satılan her gayrimenkulün istihdama katkısını anlatmak, işsiz kalan çocuklarımızın iş bulmasını sağlamak ve akıllı evler yaparak bilim çağına girdiğimiz şu yıllarda sektör olarak çağın gerisinde kalmayacağımızı göstermek istiyoruz.

Türkiye’de depreme dayanıksız 8 milyon ev var. Bu evlerin içinde insanlarımız ölüme terk edilmemelidir. Dışarıdan fonlama, teknoloji ve gerekirse maliyetleri aşağıya çekmek için uluslararası sermaye ve finansı ülkemize çekerek öncelikle kentsel dönüşüm alanlarında yabancıya satışlarla oraların finansmanına, akıllı evler inşa edilmesine, satılacak modern ve yeşil şehirlerin üretilmesini sağlamaya küçük de olsa bir katkıda bulunmak istiyoruz.

Bugünlerde bunları yaparak yarınlara örnek olmak ve çözüm üretecek şartları ileri sürerek Türkiye’nin en büyük ihracat ürününü ortaya koymak istiyoruz. İnşaat sektörüne mal ve hizmet üreten firmalar (mimarlarımız, değerleme şirketlerimiz, mühendislerimiz )inşaat malzemecisi üreticileri, yurt dışı müteahhitlik firmalarımız vb. bunların hepsinin hem satış hem de hizmet ve proje yolu ile 100 milyar $ /yıl rakamları sağlayacağına inanıyoruz. Bunu yapmak için en önemli koşulun ülkeye, sektöre ve insanlara inanmak olduğunu düşünüyoruz. 

İnşaat sektörü ile kalkınma olmaz diyen, bilmez salon sosyalistlerini ürettik; bunun ana nedeninin de sektörü anlatamamak olduğunu düşünüyorum. Bu sektör hiçbir siyasi partinin veya hiçbir siyasetçinin sektörü değil, ulusal sektörümüzdür. Önce halkın, firmaların, medyanın bu sektörü sahiplenmesini sağlamalı ve sonrasında insanlara, yabancılara satışın bir ihracat ürünü olduğu ve ülke ekonomisine ne denli büyük bir katkı sağladığını iyi anlatmalıyız…

Halka dayanmayan, halkı yanına almayan hiç bir projenin başarma ve yaşama şansı yoktur…

Sevgi ve selam ile 

Müjdat Güler

Not: Müjdat Güler'in 10 Nisan 2017 tarihli "Yabancıya gayrimenkul satışının dünü, bugünü ve yarını...köşe yazısı emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum