Yeni Gayrimenkul Değerleme Sistemi

Piyasaların daha sağlıklı işleyebilmesi adına, kamulaştırma, toplulaştırma ve imar uygulamaları için yeni bir Gayrimenkul Değerleme Sistemi için çalışma başlatıldı.

Yeni Gayrimenkul Değerleme Sistemi
Editor: Hakan A.
29 Ekim 2018 - 08:01

Türkiye genelinde uygulamaya konulması planlanan Gayrimenkul Değerleme Sistemi için düğmeye basıldı. Yeni Gayrimenkul Değerleme Sistemi sayesinde piyasaların çok daha sağlıklı işlemesinin önü açılacak.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 29 Ekim 2018 - İstanbul


Hükümet İnşaat ve Gayrimenkul sektöründe önemli bir sistem için çalışma başlattı. Gayrimenkul Değerleme Sistemi sayesinde önemli yenilikler getiriliyor. 2019 yıllık programı kapsamında, kamulaştırma, toplulaştırma ve imar uygulamalarının etkililiklerinin artırılmasını amaçlayacak ve piyasanın daha sağlıklı işlemesini sağlayacak  Gayrimenkul Değerleme Sistemi geliştirilmesi için düğmeye basıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili edinilen son dakika bilgilere göre; Gayrimenkul Değerleme Sistemi ile birlikte mekansal planlama sistemi, merkezin düzenleyici ve denetleyici rol üstleneceği, planlama ve uygulamanın ise yerinde gerçekleştirileceği, ortak karar alma süreçlerini güçlendiren bir yapı elde edilmiş olacak.

İmar planı izleme, değerlendirme ve denetim sisteminin kurulmasına yönelik çalışmalar sürdürülecek ve imar planlarının yapım, uygulama ve değişiklik süreçlerinin mevzuatta yer alan kriterlere göre denetlenmesine ilişkin mekanizmalar etkili hale getirilecek. İzleme ve denetim için model alternatifleri geliştirilecek.   

Yeni bir Gayrimenkul değerleme sistemi geliştirilerek, gerekli yasal, kurumsal ve teknik altyapıya dair düzenleme ve iyileştirme önerileri geliştirilerek, Toplu değerleme sistemine yönelik veri ve değerleme standartları oluşturulacağı ifade edildi.