Yeni KDV sistemi “düz oranlı flate rate”

Yeni KDV sistemi “düz oranlı flate rate”

Bakan Ağbal açıkladı, KDV’ye 'düz oran' geliyor! sayıları 1 milyona ulaşan mükellefte “düz oranlı flate rate” KDV sistemi için çalışmaların sürdürüldüğünün altını çizdi.

11 Eylül 2017 - 08:42

Sahte belge trafiğine yol açan ve külfet durumundaki mükellefi belgelendirmek yerine yei bir sistem Bakan Ağba tarafından ilk kez duyuruldu. BU sistemle yüzde 10 kDV istenecek. İşte ekonomide taşları yerinden oynatacak ve sayıları 1 milyona ulaşan o mükellefler için düz oran KDv sistemi uygulanacak.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 11 Eylül  2017 - İstanbul

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’na (EKK) ve ardından da Bakanlar Kurulu’na getirileceğini söylediği yeni KDV sistemine dair önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Habertürk'e konuşan Bakan Ağbal, planlanan yeni KDV reformu sayesinde işletmeler için çok önemli kolaylıkların getirileceğinin altını çizdi. İngiltere’de KOBİ’lere başarılı bir şekilde uygulanan “flate rate” olarak adlandırılan, düz oranlı vergi sistemini Türkiye’de uygulayacaklanacağını vurgulayan Bakan Ağbal konuyla alakalı yaptığı açıklamasında, "1 milyon mükellefi ilgilendiren düzenleme uyarınca, yüzde 18 KDV’ye tabi satış yapan mükelleflerden yüzde 10 oranında vergi alacaklar. Normalde yüzde 18 KDV toplayan mükellefe, ‘Bize yüzde 10’unu ver, tek tek faturalarla biz de uğraşmayalım, sen de uğraşma. Hasılatının yüzde 10’unu KDV olarak öde’ diyeceğiz. Mükellef faturalarını gene toplayacak. KOBİ’lerde bu uygulama, sistemi basitleştiriyor. İşletmeler bazı giderleri faturalaştıramıyorlar. O zaman yüksek KDV ile karşılaşmamak için başka yollara yöneliyorlar. Bu düzenlemeyle Maliye açısından denetim ihtiyacı azalacak. sahte belge trafiğini doğuran önemli faktörlerden biri budur. İşletmeler belgeleyemedikleri harcamaları belgelemek için sahte veya muhteviyatı yanıltıcı belge kullanabiliyor. Yatırım, üretim ve ihracat üzerinde KDV yük olmayacak devreden KDV uygulaması sona erecek. Yeni sistemde, indirilemeyen KDV’nin belli periyotlarla nakit olarak iade edilecek." dedi.

Bakan Ağbal vergi indirimleri için ne dedi?

Son yıllarda pek çok sektöre özel uygulanan KDV indirimleri büyük ilgi gördü ve ekonomiye canlılık kattı diyen Bakan Ağbal KDV indirimlerine ilişkin önemli değerlendirede ve net bir cevapta bulundu. Ağbal, "Ekonomi 15 Temmuz’un yaralarını sardı. Artık geçici vergi indirimlerine Türkiye’nin ihtiyacı kalmadı. Başka sektörlerle ilgili olarak da geçici vergi indirimi düşünmüyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..