Reklamı Geç
Yeni vergi indirimi yolda

Yeni vergi indirimi yolda

Milyonlarca mükellefi yakından ilgilendiren vergi indirimi haberinin ayrıntılarını Bakan Ağbal duyururken, Bakanlık "geçici vergi indirimi" için düğmeye bastı.

12 Kasım 2016 - 09:55

Vergi borçlusu milyonlarca vergi mükellefi bu habere dikkat! Vergide yeni indşirim dalgası için çalışmlara başlandığı gelen haberler arasında.

Konuya ilişkin önemli açıklamlarda bulunan maliye Bakanı Naci Ağbal, "Bakanlık tarafından yürütülen çalışmlalar kapsamında bazı vergi adımları üzerinde çalışıldığı, mali disiplini dikkate alarak geçici vergi indirimlerinin yapılabileceğini" ifade etti.

Vergi indirimi kapsamında gerçekleştirilecek olan yeni düzenleme ile mali disiplini bozmadan yapılacağının altını çizen Maliye Bakanı Ağbal açıklamasında, “Şu anda teknik kadro konu üzerinde çalışıyor. Taslak çalışmayı tamamladığımız zaman Bakanlar Kurulu’na sunacağız. Bu yıl için hükümetin resmi büyüme tahmininin yüzde 3.2 olduğunu, üçüncü çeyrek verilerinin çok iyi gelmediğini ancak hükümet olarak aldıkları önlemler sayesinde büyüme hız kazanacak" dedi.

Bakan Ağbal açıklamasında önemli bir örnek göstererek, "bankacılık sektöründe, kredi sisteminde, bireysel kredi kartları alanında atılan adımlar ile 150 metrekarenin üzerindeki konut alımlarında KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi" olarak gösterilebilir dedi. 

Maliye Bakanı Ağbal, Vergi Barışı Kanunu kapsamında yapılandırılan vergi alacağı tutarının 54 milyar liraya ulaştığını, Başvurusu sayısı 6 milyonu geçtiğinin altını çizerken, "Tahsilatlar 1.7 milyar liraya yaklaştı” dedi. 

Vergi Barışı Kanunu kapsamında başvuruların 25 Kasım’a kadar alınacağını kaydeden Ağbal, “Vatandaşlar peşin ödeme tercihinde bulunmuşlarsa 25 Kasım’a kadar bu peşinat yatırılmalı; taksitle ödemeyi tercih edenlerin ilk taksitlerini 25 Kasım’a kadar, ikinci taksitlerini de Ocak ayı sonuna kadar yatırılmaları gerekiyor. Bu kanundan yararlanmaya devam etmek için mutlaka bu ödemelerin yapılması gerekiyor. Eğer bunu aksatırlarsa kanun uygulamasından çıkıyorlar” dedi. 

Yapılacak yeni düzenleme ile yapılandırılabilecek toplam borç tutarı Maliye Bakanlığı için 90 milyar TL, SGK için 67 milyar TL düzeyinde.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..