Yeniden kredi kullanmak, kredi kartı almak için kara listeden nasıl çıkılır?

Milyonlar kullandıkları kredi ve kredi kartları nedeniyle Kara Listede. Bu listeden borcunuzu ödeseniz de çıkmak bazan zor olabiliyor. Peki kara listeden nasıl çıkılır? İşte ayrıntılar...

Yeniden kredi kullanmak, kredi kartı almak için kara listeden nasıl çıkılır?
Editör: Hakan A.
01 Aralık 2019 - 14:37

Türkiye genelinde vatandaş özellikle kredi ve kredi kartı borçlarından ötürü kara listede yer alıyor. Çok sayıda vatandaş yeniden kredi kullanmak için, kredi kartı almak için bankaların kapısını aşındırırken, kara listeden çıkmak için de çaba sarfediyor. Son yıllarda artan kara listesinde siz de yer alıyorsanız eğer haberimizi mutlaka okuyun.

Emlak Pencerem / Konut Kredisi Haberleri  - 1 Aralık 2019 - İstanbul


Bankalar, kullandırdıkları kredi ve redi kartlarını tahsil edemediğinde, kara liste anında devreye giriyor ve bir daha uzunca bir süre Bankaların kapısı vatandaşın yüzüne kapanmış oluyor. Pek çok vatandaş bu kapsamda mağdur olmuş durumda. Ama diğer taraftan kara listeden çıkmak için çabalayan vatandaşların sayısı da oldukça yüksek. Bir şekilde kara listeden çıkılabiliyor. Peki nasıl?

Milyonlarca ifade edilen sayılarla Bankalar her ay veya her yıl sonunda tahsil edemedikleri tüm kredi ve kart borçlarını varlık şirketlerine satıyor. Oldukça makul fiyatlara satılan bu borçlar bir şekilde vatandaşa daha uygun bir maliyetle önüne çıkabiliyor. Varlık şirketleri bu satın alınan kredi ve kart borcu rakamlarını faizlerini düşerek oldukça makul bir fiyata satarak büyük karlar elde ederken, vatandaşın da kara listeden çıkabilmesi adına önemli bir adıma başlamış oluyor.Posta gazetesinin haberine göre, Kronik hale gelen bu borçları şirketler, ödeme kolaylıkları sağlayarak yasalar çerçevesinde kapatmanın ve çözüm yaratmanın peşinde. Varlık şirketleri borcu vatandaşla irtibata geçtiğinden uygun bir ödeme planı sunuyor. Ödeme planı tamamen kişinin maddi durumuna göre dizayn edilme imkanı sunuluyor. Vatandaşa  Varlık şirketleri tarafından BDDK’nın belirlediği çerçevede toplam alacak tutarında indirim ve taksit imkanları sunulurken, vatandaşın daha esnek koşullarla ödeme imkanı bularak bankalardan tekrar faydalanabilecek duruma gelir. Sicillerini temizleyerek yeni kredi kullanabilmesinin de önü açılmış oluyor.

Borçlu vatandaş kara listeden çıkıyor!

Varlık şirketi ile sağlanan mütabakt çerçevesinde ödeme tamamlanınca ibraname ile borçlu kişi yeniden finansal özgürlüğüne kavuşuyor. Borcun kapandığına dair bildirim Kredi Kayıt Bürosu’na varlık yönetim şirketi tarafından bildiriliyor. Dolayısıyla müşteri diğer bankacılık işlemleri talepleri için bu tarihten sonra bankalarla iletişime geçilerek yeni kredi veya kart kullanımı için başvuru süreci yeniden başlayabiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum