Yeniden yapılandırma için son gün 31 Mayıs - Maliye’den...

Yeniden yapılandırma için son gün 31 Mayıs - Maliye'den mektuplu son uyarı

Yeniden yapılandırma yapacaklar bu habere dikkat! Maliye'den mektuplu son uyarı... Milyonlarca mükellef için büyük fırsat olarak nitelendirilen yeniden yapılandırma için Maliye karekodlu mektupları gönderdi ve uyardı...

17 Mayıs 2017 - 08:28

Maliye Bakanlığı tarafından yaklaşık 2 milyon karekodlu özel mektubu mükelleflerin posta adreslerine göndererek yeniden yapılandırma için son günün 31 Mayıs 2017 olduğu yönünde son bir uyarıda bulunduğu kaydedildi. Milyonlarca vatandaş 31 mayıs tarihine kadar yapılandırmada bulunabilecek.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi 17 Mayıs 2017 

Yeniden yapılandırma kapsamında taksitleri ertelenen, ilk taksit ve peşin ödeme için tekrar bir imkan olarak son kez uygulanan yapılandırmalar için son ödeme günü olarak  31 Mayıs tarihi belirlendi. Ay sonu itibariyle elini çabuk tutması gereken milyonlarca mükellef için ikinci bir şans daha olmayacak. 

Konuya ilişkin yaklaşan son ödeme tarihi vesilesiyle önemli açıklamada bulunan Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, ilk taksidi ödeyenler ikinci taksidi ertelenenler, peşin ve ilk iki taksit için yeniden imkan getirilenler için uyarıda bulunarak, “Ancak 31 Mayıs tarihine kadar yapılacak ödeme ile yapılandırma içinde kalınabilir” dedi. Maliye Bakanlığı yeniden yapılandırma konusunda büyük hassasiyetle dururken, mükelleflere karekodlu mektupların dışında bir de mesaj attığı kaydedildi.

Ertürk gazetecilerle bir araya gelmesiyle bazı önemli detaylara değindi. Ertürk açıklamasında,  Yapılandırmaya başvuran ancak ödeme yapmayan mükelleflere de yeni bir fırsat verildiğini dile getiren Ertürk, uygulamadan yararlanma şartlarının başında ilk iki taksitin mutlaka ödenmesi olduğunun altını çizerken, “Mayıs sonunda ödeme yapılmaması halinde mükellefin bir daha yapılandırmadan yararlanması mümkün değil” uyarısında bulundu. Ertürk ödemelerin son güne bırakılmamasını istedi. 31 Mayıs’ın da tekrar uzatılma imkanı olmadığını ve artık son olduğunu söyledi.

Ertürk, 90 milyar liralık vergi alacağı için çok sayıda mükelleften ciddi bir talep geldi. Yapılandırma kapsamında 2016 Kasım sonu itibariyle kesinleşmiş alacaklar kapsamında 6 milyar 213 milyon lira, dava safhasında bir milyar 551 milyon lira, inceleme safhasında olanlardan 709 milyon lira tahsil edildi. Pişmanlıktan yararlanarak kendiliğinden verilen beyanla 267 milyon liranın, matrah artırımı ile de 3 milyar 907 milyon lira tahsil edildi. Düzenleme çerçevesinde bir defaya mahsus olarak stok affı ve kasa hesabı üzerinden de 2 milyar 744 milyon lira tahsilat yapıldı. Böylece düzenleme ile ilk taksitlerde toplam 15 milyar 394 milyon lira tahsil edilmiş oldu. Söz konusu bu tahsilat tutarı ile yapılandırılan alacağın yüzde 19’dan fazla kısmının tahsilatı yapılmış oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..