Yeniden Yapılandırma Kanunu Resmi Gazete’de

Yeniden Yapılandırma Kanunu Resmi Gazete'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı Yeniden Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Emlak Bankası, emlak vergisi pek çok borç yeniden yapılandırılmasına dair kapsamlı bilgiler Resmi Gazete ile yayımlandı.

27 Mayıs 2017 - 10:44

Milyonlarca borçlu ve pek çok cezaya yapılandırma yapamayan vatandaşların beklediği kanun Yeniden Yapılandırma resmen yasalaştı. Cumhurbaşkanı erdoğan'ın imzaladığı yapılandırma kanunu Resmi Gazte'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 26 Mayıs 2017 - İstanbul

Yeniden yapılandırma çerçevesinde vatandaşa beklediği haber geldi. Bu kez son! İkinci kez yeniden yapılandırma çalışmaları ve kapsamı tamamlanması sonrasında, Cumhurbaşkanı imzası sonrasında kanun bu sabah resmen yasalaşmış oldu. Daha önce yapılan yapılandırmayı kaçıranlar için önemli fırsat bu kanunla geldi.

SGK, Bağ-Kur, Trafik cezalarından diğer cezalara kadar devletin alacaklısı olduğu çok sayıda  kuruma borçlu olan vatandaşı son kez rahatlatacak olan haber Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kanunu imzalaasıyla geldi. 

Bu sabah Resmi Gazete'de yayımnlanan kanun, "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" resmen yürülüğe girdi. Çok sayıda cezayı kapsayan kanun ile vatandaş son kez yapılandırma yapabilecek. Borçların ödenmesi için oldukça büyük kolaylık sunan devlet böylece ikinci defa yeniden yapılandırma ile borçlarını tahsil yoluna gitmiş oldu.

Maliye Bakanlığına bağlı tahsil dairelerince tahsil edilen;
1) 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu kapsamına giren;
(aa) 31/3/2017 tarihinden (bu tarih dâhil) önceki dönemlere, beyana dayanan vergilerde bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri ile gecikme zamlarından (gelir ve kurumlar vergisine mahsuben 2017 yılında ödenmesi gereken geçici vergi ile 2017 yılında ödenmesi gereken gelir vergisi ikinci taksitleri hariç 2017 yılına ilişkin olarak 31/3/2017 tarihinden (bu tarih dâhil) önce tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri ile gecikme zamlarından (2017 yılı için tahakkuk eden motorlu taşıtlar vergisi ikinci taksiti hariç), 31/3/2017 tarihinden (bu tarih dâhil) önce yapılan tespitlere ilişkin olarak vergi aslına bağlı olmayan vergi cezaları.

Resmi Gazete'de yayımlanan ve kapsam dahilinde olan tüm cezalar ve detaylı anlatımı için tıklayın