`Yeniden yapılandırma`lar bankacılık...

`Yeniden yapılandırma`lar bankacılık açısından olağan

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali'den son dakika yeniden yapılandırma açıklaması geldi. Ekonomik gelişmeler ve yapılandırmaya ilişkin flaş açıklamalar.

`Yeniden yapılandırma`lar bankacılık açısından olağan
Editor: Hakan A.
13 Nisan 2018 - 08:25

Özellikle bazı Holdingler tarafından son haftalarda sıkça gündeme getirilen borçların yeniden yapılandırılması ile alakalı önemli bir değerlendirme geldi. Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, son dönemde kamuoyunda sıkça gündeme gelen ‘yeniden yapılandırma’ların bankacılık açısından olağan olduğunu vurguladı.

Türkiye İş Bankası tarafından 2008'den bu yana DÜNYA Gazetesi işbirliği ile düzenlediği İş’le Buluşmalar Toplantısı, İstanbul'da gerçekleştirildi. İş’le Buluşmalar Toplantısı çerçevesinde Türkiye'nin ekonomik alanda yaşadıklarına ilişkin çarpıcı değerlendirmeler konuşuldu.

İlk olarak Yıldız Holding hemen sonrasında Doğuş Holding'in banka borçlarında yeniden yapılandırma istekleri sonrasında gündemden düşmeyen bankaların borç yapılandırması ile alakalı olarak Türkiye'nin en büyük bankalarından biri olan İş Bankası'nın Genel Müdürü Adnan Bali, oldukça önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye İş Bankası'nın Genel Müdürü Adnan Bali, "Doların 4.0 TL, euronun 5.0 TL seviyesini aştığını ve finansal piyasalarda hareketlilik oldukça yüksek. Hangi bünyelerde, hangi hasarları yarattığını bilmiyoruz ama son derece sıra dışı bir dönem yaşıyoruz. Piyasaların gündeminde zaten uzun zamandan beri Fed ve jeopolitik gelişmeler yaşanıyor. Reel sektörde de belli başlı gruplarımız en az bankalar kadar ellerini taşın altına koymalıdır. Bu dönem fırsatçılık yapma dönemi değildir. Son dönemde yaşanan bazı gelişmelerin gereğinden fazla olumsuz bir ilişkilendirmeye konu edilmemesi gerektiği üzerinde durdu. Yapılandırmanın bankacılıkta ve finansmanda ‘olağan’ hadiseler. Nakit akışlarıyla kredi arasındaki ilişkinin öngörülen, öngörülemeyen nedenlerle bozulduğu, farklılaştığı durumlarda oturulur ayarlar verilir ona göre yapılandırmalar yapılır. Bunlar çok daha farklı yeni noktalara çekilip gereğinin üzerinde anlamlandırılmamalı" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum