YEP ile ikinci konut ve fazlası için yeni vergi artış sinyali

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'nda ikiden fazla alınan konutlar için vergi artışı olacağı sinyali geldi. Yapılan açıklama ile rant vergisi de tekrar gündemde.

YEP ile ikinci konut ve fazlası için yeni vergi artış sinyali
Editor: Hatice Kolçak
01 Ekim 2019 - 23:27

Bakan Berat Albayrak "İkinci ve sonraki konut alımlarında vergileme ve kredi kullanımına ilişkin düzenleme ve uygulamaların üretken olmayan yatırımların cazibesini azaltmak saikiyle gözden geçirilecektir." dedi.

Uygulamada bir veya daha fazla konutu olanlardan emlak vergisi aynı şekilde alınıyor.5 yıl içerisinde gayrimenkul alım satımı yapanlar ise sahip oldukları gayrimenkul sayısı farketmeksizin arada oluşan kazanç için Değer Artış Kazancı Vergisi ödüyor.Bakan Albayrak'ın yaptığı açıklama ile bir konuttan fazla evi olanlar için ilave vergi ve kredi yükü geleceğinin sinyali geliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ayrıca vurguladığı imar değişikliklerinden elde edilecek değer artışları içinde vergiler artacak gibi duruyor. Geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen ve rant vergisi olarak konuşulan değişikliğinde Bakan Albayrak'ın yaptığı açıklamadan sonra tekrar gündeme geleceği anlaşılıyor.

Sahip olunan arsa veya üzerinde konutu olan mal sahiplerinin kat karşılığı verilmesi sonucu elde edilecek değer artışı veya bununla beraber yanına etrafında gelecek olan yatırımlar sonucu sahip olunan gayrimenkulün aşırı değerlenmesi sonucu oluşacak değerin vergilendirilmesi geçtiğimiz yıllarda gündeme gelmiş ancak yasal zemini oluşmamıştı.Bakan Albayrak'ın Yeni Ekonomi Programı ile konunun tekrar gündeme geleceği anlaşılıyor.