Yerli otoya şarj istasyonları geliyor

Yerli otoya şarj istasyonları geliyor

Türkiye'nin ilk yerli ve milli otomobili için babayiğitler art arda ortaya çıkmaya devam ederken, enerji ihtiyacının nasıl karşılanacağı ve şarj istasyonlarına ilişkin ayrıntılar netleşiyor.

Yerli otoya şarj istasyonları geliyor

Türkiye'nin ilk yerli ve milli otomobili için babayiğitler art arda ortaya çıkmaya devam ederken, enerji ihtiyacının nasıl karşılanacağı ve şarj istasyonlarına ilişkin ayrıntılar netleşiyor.

Yerli otoya şarj istasyonları geliyor
Editor: Hakan A.
11 Kasım 2017 - 14:36

Yerli ve milli imkanlarla yapımına başlanacak olan yerli otomobil için babayiğitler tek tek ortaya çıkmaya devam ediyor. Türkiye'nin gurur projelerinden biri olacak ve hemen her oda ve şirketten gelen alım açıklamaları ile büyük bir motivasyonla yoluna devam eden projede şimdilerde şarj istasyonları konuşuluyor. Nasıl olacak yerli otoya şarj istasyonları netlkeşmeye başlamış durumda.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 11 Kasım 2017 - İstanbul

Türkiye için büyük bir öneme sahip olan yerli otomobilde sona hızla yaklaşılmaya devam ediyor. 5 babayiğit in ortaya çıkması ev Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın nezdinde atılan imzalarla iş başı yapmaları sonrasında peşi sıra gelişmeeler devam ediyor. İlk olarak dünyaca ünlü isim Elon Musk Beştepe'ye gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile özel bir görüşme gerçekleştirdi, yerli oto da bu görüşmede konuşuldu.

Şimdilerde ise gündeme şarj istasyonları geldi. Bu istasyonların nerelerde, nasıl ev kimin yapacağı ayrı bir merak konusu oldu. Tam da bu noktada Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’nin talip olduğu şarj istasyonlarında öngörülen sistemin ayrıntıları ortaya çıktı. Yaşanan bu sıcak gelişmenin detayları paylaşıldı. 

Tarihi adımların tek tek atıldığı şu dönemde yerli ve milli gurur olacak yerli otomobil için önceden  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiş olan “Elektrikli Araçların Şarj İstasyonuna İlişkin Usul Ve Esaslar” çalışmasının ana ekseninde yer alan şarj istasyonlarının kurulması konusunda ilk talip çıkmış olduğu kaydedildi.

Konuyla ilgili haberin ayrıntılarına göre, Yerli Oto için düşünülen şarj istasyonlarının, şehrin bağımsız bölümlerinde, parklarda ya da uygun başka noktalarda kurulabileceği, akaryakıt istasyonları bünyesinde kurulmasının iseteknik veya güvenlik yönünden bir sakıncasının bulunmadığı bildirildi. Şarj istasyonlarını, elektrik dağıtım şirketleri kurmalı diyen Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği, Şarj istasyonları, dağıtım şebekesinin bir parçası olacağı için sistemde yükten kaynaklı dalgalanmaların, ortaya çıkacak arıza, kesinti ve benzeri sorunların hızla kontrol altına alınması önemli. Sistem güvenliği için bu durumun şart olduğu ifade edildi.

Şarj istasyonlarında otomobillerin şarjı esnasında araç sahiplerinin ödemelerini kart veya özel kart sistemleri ile yapabileceği kaydedildi. Yatırımlar ise tümüyle dağıtım şirketleri tarafından yapılacağı bildirildi.

Diğer taraftan büyük bir merakla beklenen yerli otomobil için şimdiden şirketler siparişlerini yağdırmaya başlamış durumda. Yaşanan bu önemli gelişme sonrasında yerli otomobil için hemen tüm Türk şirketleri elini taşın altına sokmuş durumda. Önümüzdeki günlerde ise pek çok alanda birleşmeler ve yerli oto için özel çalışmaların görünebileceği ifade ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum