Yerli üretime yıllık 100 TL'ye Hazine arazisi desteği! Nereye başvurulacak, nasıl kiralanacak?

Yerli üretime yıllık 100 TL'ye Hazine arazisi desteği! Nereye başvurulacak, nasıl kiralanacak?

Bakanlık, yerli üretimin artırılması amacıyla Türkiye genelinde 64 ilde toplam 41,7 milyon metrekare büyüklüğünde Hazine arazisini kiraya vereceğini duyurdu. 100 TL'ye kiralanabilecek Hazine arazileri için nereye nasıl başvuru yapılacak, detaylar belli oldu.

Editor: Hakan A.
27 Eylül 2018 - 08:31 - Güncelleme: 27 Eylül 2018 - 08:40

Hükümet yerli üretimi desteklemek amacıyla yeni bir destek paketini serbest bıraktı. İki Bakanlık, Türkiye genelinde yerli üretim için üreticiye tam destek vermek için kolları sıvadı. Yerli üretimi büyütmek amacıyla Hazine arazileri kiraya verilecek. Çiftçi, hayvancılıkla uğraşanlar, aromatik ve süs bitkisi yetiştirmek isteyenlere yönelik dev arazi desteği için düğmeye bastı. Hazine arazileri yıllık 100 TL gibi oldukça düşük bir fiyata kiraya verilecek. Hazine arazilerinin kiraya verilmesine ilişkin iş kolları ve detsek ayrıntıları belli oldu... Vatandaş ise şimdiden heyecanlandı! Hazine arazileri için nereye başvuru yapılacağı, nasıl kiralanacağı merak ediliyor. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 27 Eylül 2018 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman Bakanlığı, üretimi ve üreticiyi Hazinearazileri ile destekleyecek. Üretimin artırılmasını amaçlayacak olan yeni destek paketinin detayları açıklandı. 

Bu düzenleme ile çiftçilere sağlanan en büyük kolaylık, Hazine taşınmazlarının çok uygun bir bedelle, rayiç bedelin binde biri üzerinden kiraya verilmesi olacak. Örnek olarak 100 bin lira olan bir tarlayı yıllık 100 lira üzerinden kiralanabilecek. İşte son dakika haberin ayrıntıları...

Yerli üretim için Hazine arazilerini kiralayacak olan Hükümet, yeni destek paketinde Hazine arazilerinin kiralama bedelini dönüm başına yıllık 6 lira 75 kuruş'a 10 yıla kadar ağaçlandırma izni ile birlikte verecek. Üreticiler ise yıllık 100 lira gibi düşük kiralama bedelleri ile Hazine arazileri üzerinde üretim yapabilecekler. Peki nasıl? Bakanlık tüm ayrıntıları açıkladı...

Devlet, yeni dönemde üretim atağına kalktı! Üreticiyi her anlamda destekleyecek olan Hükümet yeni destek paketi sayesinde ceviz, badem, antep fıstığı, zeytin başta olmak üzere kavak, kızılağaç, okaliptüs, fıstıkçamı, kızılçam, sedir, göknar, ladin, akasya gibi türlerin yetiştirilmesi amacıyla Hazine taşınmazları üzerinde kiralama bedeli dönüm başına yıllık 6 lira 75 kuruş'a 10 yıla kadar ağaçlandırma izni verecek. Ayrıca, projelerle ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan tıbbi, aromatik bitkiler ve süs bitkileri ile hayvancılık alanında Hazine taşınmazları üzerinde üretim yapmak isteyen vatandaşlara yeni fırsatlar sunulacak. ilaç ve kozmetik sektöründe yoğun olarak kullanılan ve lavanta, gül, adaçayı, kekik, çörekotu başta olmak üzere 131 çeşit tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkilerinin yerli üretiminin artırılması amacıyla Hazine taşınmazları uygun koşullarla kiralanabilecek.

Peki nereye, nasıl başvuru yapılabilecek?

Üreticilerin desteklerden yararlanabilmesi için, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri bünyesindeki Milli Emlak Daire Başkanlıkları/Müdürlükleri ve ilçelerde Milli Emlak Şeflikleri ile Milli Emlak Genel Müdürlüğünün web sitesi "www.milliemlak.gov.tr" üzerinden de yayınlanan taşınmazlara elektronik olarak da başvuru yapabilecekleri belirtildi.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, Hazine taşınmazları üzerinde hayvancılık faaliyetlerinin yapılmasına imkan sağlayan düzenlemeye ilişkin de Hazine taşınmazlarının "irtifak hakkı tesisi" olarak adlandırılan "uzun süreli kiralama" yöntemi ile vatandaşa kullandırılacak.

Kurum, "Bu yöntemle, Hazine taşınmazları üzerinde hayvancılık yatırımı yapmak isteyen vatandaşlarımıza 30 yıla kadar arazi desteği sağlıyoruz. Vatandaşlarımız, Hazine taşınmazlarının rayiç bedelinin yüzde 1'i üzerinden hesaplanacak yıllık bedel karşılığında bu destekten yararlanabilecek. Ayrıca, yatırımın ilk dönemindeki harcamaları dikkate alarak ilk 3 yıl için bu bedelden yüzde 70 oranında indirim de sağlıyoruz." bilgisini verdi.

Tesisin işletilmesi sonucunda elde edilecek toplam yıllık hasılattan "yüzde 1" oranında alınan payın, bu uygulamada "binde bir" olarak alınacağını da vurgulayan Kurum, "Hayvancılık için Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında 53 ilimizde, 29 milyon metrekare Hazine taşınmazı belirlenmiş olup vatandaşlarımıza sunulacak." dedi.

hazine arazisi kiralama

Kurum, yürütülen üç proje ile toplam kullanılacak hazine taşınmazı sayılarını da şöyle açıkladı:

"Böylece bu üç proje için Türkiye genelinde toplam 64 ilimizde 41,7 milyon metrekare taşınmaz vatandaşlarımıza sunulmuş olacak. Yine bu 3 proje için Tarım ve Orman Bakanlığı ile koordineli olarak yürütülecek taşınmaz belirleme çalışmalarıyla üçer aylık periyotlarla yeni alanlar da belirleyerek, vatandaşlarımıza sunacağız. Bu taşınmazları ise Milli Emlak Genel Müdürlüğü internet sayfasında, ilgili belediye, ticaret, sanayi ve ziraat odalarında ve taşınmazın bulunduğu mahalle/köyde ilan ederek duyuracağız." ifadelerini kullandı.

BİTKİLER İÇİN 12,7 MİLYON METREKARE ALAN KİRAYA VERİLECEK

Hazine taşınmazları bu düzenleme ile çok yıllık bitkiler için 10 yıl, tek yıllık bitkiler için ise 5 yıla kadar kiraya verilebilecek.

Ayrıca hem ağaçlandırma hem de tıbbi, aromatik ve süs bitkileri yetiştirilmesi projeleri kapsamında ilk etapta, başta ceviz, badem, antep fıstığı, zeytin olmak üzere ağaçlandırma amaçlı kiralama için 31 ilde 7,7 milyon metrekare, lavanta, gül, adaçayı, kekik, çörek otu başta olmak üzere tıbbi, aromatik ve süs bitkisi için 19 ilde 5 milyon metrekare olmak üzere ilk etapta 12,7 milyon metrekare alan kiralanacak.

HAYVANCILIK İÇİN 29 MİLYON METREKARE ALAN KİRAYA VERİLECEK

Öte yandan tarımsal faaliyetlerin desteklenmesinde Hazine taşınmazları üzerinde hayvancılık faaliyetlerinin yapılmasına imkan sağlanmasına ilişkin çalışmalar da sürüyor.

Hayvancılık bakımından iklim çeşitliliği ve geniş meraları ile önemli bir potansiyele sahip olan Türkiye'de organize hayvancılık yoluyla yerli üretimin artırılması için de Hazine taşınmazları vatandaşların kullanımına sunulacak.
Broşür incelemek için buraya tıklayın