Yetki Belgesi Olmayan İlan Veremeyecek

Yetki Belgesi Olmayan İlan Veremeyecek

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan gayrimenkul sektöründe yapılacak olan sosyal regülasyonların emlak işletmelerine, çalışanlarına ve tüketicilere birçok haklar getireceğini belirtti. 

Editor: Hatice Kolçak
12 Temmuz 2019 - 17:54

TÜGEM Başkanı yaptığı açıklamada “Yeni yönetmelik çerçevesinde 05 Aralık 2019’dan sonra yetki belgesi olmayan işletmeler emlak aracılık faaliyetlerinde bulunamayacak. Galericiler, sigortacılar, bankalar, yönetim ve danışmanlık firmaları mesleğimizi yapamayacak. Yetki belgesi olmayan işletmeler ve yetkilendirme sözleşmesi olmayan portföyler ilan sitelerine girilemeyecek. Sahibinden olan ilanlarda malik kontrolü sağlanacak” dedi.

Çalıştayda Beklentilerimizi Dile Getirdik

Ticaret Bakanlığı tarafından İstanbul’da düzenlenen “Emlak Müşavirliği ve Emlak Sektöründe Yaşanan Uyuşmazlıklar” çalıştayında dernek olarak ihtiyaç duyulan regülasyonları yüz elli sayfalık bir rapor ile ilgili daire başkanlarına sunduklarını dile getiren Akdoğan “Özellikle tüketicilerin yaşadığı sıkıntıları aşmamız için ilan girişlerinde düzenlemelere ihtiyaç duyuyoruz.  Aslında taşınmazın maliki olmayan gerçek kişilerin, yetki belgesi olmayan işletmelerin, yetkilendirme sözleşmesi olmayan portföylerin ilan girişlerine izin verilmemesi gerekiyor. İlan başlıkları ve içerikleri haksız ticari uygulamalara neden olmamalı. Günlük kiralık konusunda acil düzenlemeler yapılmalı. Emlak işletme isimleri ile portal üyelikleri aynı olmalı. TTBS sistemi geliştirilmeli” dedi. 

Regülasyonları Bekliyoruz

Öncelikle 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda yapılacak değişikliği beklediklerini ifade eden TÜGEM Başkanı “Yönetmeliğe ilişkin aykırılıklarda cezai şartların caydırıcı olmasını büyük önem taşıyor. Özellikle sigorta sektöründen yaptığımız incelemeleri toplantıda paylaştık. Ayrıca tapu ve belediye entegrasyon ihtiyaçlarımız, mevzuat ve uygulamada karşılaşılan sorunları kapsamlı olarak dile getirdik. Tüketici uyuşmazlıklarının nedenlerini ve çözüm önerilerimizi ifade ettik. Çok net olarak bizler TÜGEM olarak mesleğimizin diğer ülkelerdeki gibi saygın, nitelikli ve etik kurallara uygun olarak ifa edilmesini önemsiyoruz. 

Yönetmeliğimize Sahip Çıkacağız

Taşınmaz ticareti yönetmeliği dernek olarak desteklediklerini ve sahip çıkacaklarını belirten Akdoğan “Daha önce isteyen herkes emlakçı olabiliyordu. Şimdi ise emlak işletmesi açarken lise mezuniyeti, mesleki yeterlilik belgesi gibi kişisel yeterliliklerin yanı sıra ofis için de fiziksel şartlar isteniyor. Özellikle emlak işletmesi olan yerde başka iş yapılamayacak olması, sanal ofislere izin verilmemesi, denetim ve takiplerin cezalar ile yaptırıma dönüşmesi ile haksız rekabete neden olan aracılar ortadan kalkacak. Mesleğimiz hak ettiği itibara kavuşacak” dedi.