Yiğit Bulut, 7,5 milyar dolar dedolarizasyon oldu

Yiğit Bulut, son yaşanan gelişmeleri, Merkez Bankası yeni Başkanı Kavcı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Yiğit Bulut, 7,5 milyar dolar dedolarizasyon oldu
Editör: Hakan A.
23 Mart 2021 - 14:17
Ekonomide yaşanan son dakika gelişmelerinden biri olan Merkez Bankası Başkanının görevden alınması, Asya Borsaları ile başlayan Dolar ve Euro kurlarındaki artış, Borsa İstanbul'da yaşanan değer kayıpları Türkiye ekonomisinin önemli gündem konuları arasında olmaya devam ediyor. Diğer taraftan ekonomistler, siyasiler art arda açıklamalarda bulunuyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Ekonomist Yiğit Bulut bugün 3 farklı Tv kanalına bağlanarak "siyasetçiler, bazı gazeteciler, kara pazartesi, kara Salı, kara Çarşamba" diyenlere seslendi.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 23 Mart 2021 - İstanbul


Türkiye'de son günlerde yaşanan olumsuz gelişmeler sonrası Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut, bugün Tv kanallarında önemli detayları paylaştı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, spekülasyon yapanlara çok sert tepki gösterdi, "Bu ülkede bir kara pazartesi olursa hiç kimsenin işine yaramaz." dedi. Bulut, Merkez Bankası Başkanı Kavcı ile görüşmesinin detaylarını paylaştı.


SPEKÜLASYON YAPIYORLAR

Bu ülkede bir kara pazartesi olursa hiç kimsenin işine yaramaz. İş yerleri, çalışanlar, esnaf sonuçta hepimiz aynı gemideyiz. Bizim gidecek hiçbir yerimiz yok. Bu topraklarda yaşayacağız hep birlikte. Bu tip spekülasyonları yapan arkadaşlar lütfen vicdanen bir oturup düşünsünler..

Lütfen bu ülkeye zarar vermeyin. Bu ülkeye zarar vermek için kara pazartesi, kara salı, yok spekülasyon, yok sermaye çıkışı, yok sermaye dondurulması…Bakın çok açık ve net sayın Merkez Bankası Başkanımızdan da aldığım bilgi kendi açıkları bir kere daha doğrulattım. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı sıfatıyla net olarak söylüyorum bütün piyasa bunu bilsin herhangi bir olağanüstü adım, herhangi bir olağanüstü hareket olmadı, olmayacak. Yapılan bütün spekülasyonlar tamamen yalan üzerine kurulmuştur. Serbest piyasa koşullarından Sayın Cumhurbaşkanımız Belediye Başkanlığından itibaren ortaya koyduğu tavırla asla taviz verilmeyeceğini her zaman söyledi. Serbest piyasa koşullarından asla taviz verilmeyecek.

7.5 MİLYAR DOLAR DEDOLARİZASYON

Dün gece itibariyle son rakama bakmadım ama 5 milyar dolarlık satış iç piyasadan yapıldı. Vatandaş dün 5 milyar dolar sattı piyasaya. O kadar insanları dövize yönlendirmeye çalıştılar, döviz yukarı gidecek diye speküle etmeye çalıştılar. Vatandaş cebinden çıkarıp 5 milyar dolar sattı. Şirketler de 2,5 milyar dolar sattı dün itibariyle. Rakam daha da yukarı çıkmış olabilir akşam üstü itibariyle 7,5 milyar dolarlık Türkiye içinden satış geldi. Yani 7,5 milyar dolarlık bir dedolarizasyon oldu.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI KAVCI İLE GÖRÜŞTÜM

Özellikle Merkez Bankası Başkanı Kavcı ile görüştüğünü vurgulayan Bulut, "Merkez Bankası Başkanı Kavcı'nın yapmış olduğu açıklama ortadadır. O gece ertesi gün bankalarla yaptığı toplantılarda söylediği ortadadır. O diyor ki toplantı yapılacak faiz 10 puan indirilecek o zaman ne olacağını hepimiz göreceğiz. Bunların hepsi tamamen uydurulmuş, bunların hepsi tamamen başkaları tarafından hiçbir bilgi sahibi olmadan sadece ülkeye zarar vermek adına ortaya atılmış teorilerdir veya bilgidir diyemeyeceğim cümlelerdir." ifadelerini kullandı.

Diyorlar ki gazeteciden Merkez Bankası başkanı yaptılar. Burada herkesi vicdana davet ediyorum. Sayın Merkez Bankası Başkanımız 32 yaşında özel bir balkanın genel müdür yardımcısı oldu. Kendisini çok eskiden tanırım. 32 yaşında bir bankanın genel müdür yardımcısı oldu. Türkiye'de 32 yaşında genel müdür yardımcısı olmak imkansızdır neredeyse. Kamu bankasında demiyorum, özel bir bankada oldu. Yıllarca Bankacılık Enstitüsü'nde ders verdi. Doçentliğini, profesörlüğünü aldı ve televizyonda ona iftira atanların gazeteci diyenlerin bir çoğu da onun öğrencisi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum