Reklamı Geç

Yıkılan bina ve çevresine az katlı yatay mimari ile kentsel dönüşüm projesi yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum istinat duvarının çökmesi sonucu Kağıthane'de yıkılan bina ve çevresinde ki riskli yapıların kentsel dönüşüm ile yeniden yapılacağını açıkladı.

Yıkılan bina ve çevresine az katlı yatay mimari ile kentsel dönüşüm projesi yapılacak
Editör: Hakan A.
24 Nisan 2019 - 23:14

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Kağıthane'de iki gün önce istinat duvarının göçmesi nedeniyle yıkılan bina ve çevresini ziyaret ederek yapılacak yeni çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bakan Murat Kurum yapılan incelemeler neticesinde geoteknik raporuna göre belirlenecek riskli alan üzerinde az katlı ve yatay mimari ile  kentsel dönüşüm projesi yapılacağını ifade etti. Orhantepe'de ki  proje hakkında bilgi veren Kurum projenin yıl sonuna kadar vatandaşlara teslim edileceğini açıkladı.

Murat Kurum sözlerine şöyle devam ett.

"Kağıthane Namık Kemal Mahallesinde istinat duvarının göçmesi nedeniyle bir binamız yıkıldı. Akabinde yıkılmak üzere olan bir binayı da biz yıktık. İlk tespitlerimize göre 26 binamızı can güvenliği sebebiyle boşalttık. Vatandaşlarımızı etraftaki otel ve misafirhanelerde misafir ediyoruz. Yaptığımız tespitler neticesinde bölged bir geoteknik rapor hazırlatıyoruz.Bu rapor neticesinde binaların durumlarını tespit etmiş olacağız. Binalarımızın risk analizini de yapıyoruz. Rapor neticesinde riskli binalarımız için kentsel dönüşüm projesini burada başlatacağız.Görünen o ki aşağıda ki yol ile Talat Paşa Caddesi içinde kalan 68 binada 600 konutu ilgilendiren alanda riskli binalarımızın yıkılması ve akabinde de kentsel dönüşüm projesini bu noktada yapmak istiyoruz.Çıkacak rapora göre kentsel dönüşümüm sınırlarını belirlemiş olacağız. Yapacağımız proje az katlı yatay mimari ile mahalle kültürümüzü yansıtacak proje olacak.Hiçbir vatandaşımızın hayatını burada kaybetmedik o bizim için sevindirici taraf. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum.İstanbul'un tüm ilçelerinde bu halde olan istinat duvarları inşası veya inşaatı başlamış ama devam etmeyen tüm projelerin tespitlerini yapacaklar. Böyle riskli gördüğümüz alanlarda da kentsel dönüşüm projesini başlatacağız.

Kartal Orhantepe'de 126 konut ve işyerinden oluşan bağımsız bölüm projesini biliyorsunuz temelini attık yıl sonu vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.Aynı şekilde bu bölgede de vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde projelerini onları mağdur etmeden Kağıthane Belediyemizle beraber teslim edeceğiz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum