Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) aylık yüzde 0.08 arttı - Enflasyon son durum

Ekonomi piyasalarının merakla beklediği haber, Enflasyon rakamları Ağustos ayına ilişkin rakamlar belli oldu. Yİ-ÜFE'de son rakamlara göre, tütün ürünleri %8,38, diğer mamul eşyalar %2,95, giyim eşyası %2,44 oranında değişime neden olurken artış 0.08 oranında yaşandı.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) aylık yüzde 0.08 arttı - Enflasyon son durum
Editör: Hakan A.
05 Eylül 2016 - 10:34

Türkiye 15 temmuz sonrasında enflasyon rakamlarında Ağustos ayına ilişkin ve beklentilerin yüksek olduğu son rakamlar TÜİK tarafından açıklanırken, ortaya çıkan rakamlara göre 0.08 oranında artış yaşandığı kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ahzırlanan Yurt İçi Üreti,ci Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamlarına göre artış yüzde 0.08 oranında gerçekleşti. 

Ağustos ayı için hazırlanan son dakika enflasyonunda Yİ-ÜFE ile alakalı rakamlar belli oldu. Her ayın 3'ünde açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Yİ-ÜFE rakamlarına göre Ağustos düşüşle kapatıldı. 

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre % 0,08 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre % 3,49 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre % 3,03 artış ve on iki aylık ortalamalara göre % 4,51 artış gösterdi.

Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %1,53 düşüş, imalat sanayi sektöründe %0,38 artış, elektrik ve gaz sektöründe % 2,91 düşüş ve su sektöründe %0,67 artış olarak gerçekleşti.

Aylık en fazla artış tütün ürünlerinde gerçekleşti

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; tütün ürünleri % 8,38, diğer mamul eşyalar %2,95, giyim eşyası % 2,44 alt sektörleridir. Buna karşılık ham petrol ve doğal gaz % -9,30, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme %- 2,91, kok ve rafine petrol ürünleri % -2,07 bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.


 
Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış dayanıklı tüketimde gerçekleşirken,  2016 yılı Ağustos ayında aylık ve yıllık en fazla artış dayanıklı tüketim mallarında yaşandığı raporda rakamlara yansımış oldu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum