Zeyrek Şeyh Süleyman Mescidi açılışı yapıldı

Zeyrek Şeyh Süleyman Mescidi açılışı yapıldı

Tarihi eserlerin ihyası konusunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı çalışmalarını devam ettirirken, Zeyrek Şeyh Süleyman Mescidi açılışını yaptı.

23 Şubat 2017 - 08:40

Geç Roma dönemi eserlerinden olan ve Osmanlı döneminde camiye çevrilen Zeyrek Şeyh Süleyman Mescidi, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile İtalyan Mimarlık Sanat ve Kent Restorasyonu Derneği işbirliğiyle ihya edilerek hizmete açıldı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 23 Şubat 2017 - İstanbul

Restorasyonu tamamlanan Zeyrek Şeyh Süleyman Mescidi’nin açılış törenine Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İtalyan Kalkınma Bakanı Carlo Kalenda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da medeniyetler kenti ve tarihin çeyiz sandığı İstanbul’da yine kadim bir medeniyet izi olan bu eserin ihya edilmesine destek verenlere teşekkür ederek, “İstanbul’da tarihin hiçbir izine dokunulmamış ve bugüne kadar taşınmış. İstanbul’un Fethi’yle de hiçbir tarihi esere dokunulmayarak hemen fethin ikinci günü kadı atandı. Herkes kendi inancında ve ibadetinde serbest bırakıldı. Mabetleri burada olduğu gibi kendi fonksiyonunda kullanmak da ayrı bir güzelliktir” dedi.

Taksim Cami’nin temeli attıklarını hatırlatan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Taksim Meydanı’nda çan sesleriyle birlikte minareler dünyaya hoşgörüyü yansıtacak. İstanbul’da bulunan kilise ve sinagogda Osmanlı Devleti’nin hoşgörüsünü anlatan kitabeler bulunmaktadır. Bugün, Türk-İtalyan işbirliğiyle başarılı bir şekilde restore edilerek günümüze taşınan bu eserin katmanlarındaki izlerin nasıl korunduğunu ve aslına uygun olarak yine ibadethane olarak hizmet verdiğini görüyoruz. Zeyrek Şeyh Süleyman Mescidi gibi ortak yapılarımızı, bir araya gelerek yine ortak bilgimizle yaşatmak zorundayız.”

Geç Roma dönemine ait eser, 4-5 yüzyılda inşa edilmiş bir mezar yapıtı. Bizans döneminde farklı amaçlarla kullanılan yapı, İstanbul’un Fethi’nden sonra yapılan düzenlemelerle Şeyh Süleyman Efendi Tekkesi olarak hizmet verdi. 18. Yüzyılda deprem veya yangında zarar görmesinin ardından restore edilerek cami olarak hizmete açıldı. 1955 ve 1970 yılında onarılan esere Cumhuriyet Döneminin en kapsamlı restorasyon çalışması 2013-2017 yılları arasında yapıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..