Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranını artırdı

Mayıs ayı konut kredisi faiz oranları yükselmeye devam ediyor. Mayıs ayında kamu bankaları arasında faiz oranını yükseltmeyen Ziraat Bankası bugün faiz oranını % 1.55 seviyesine çıkardı. Ziraat Bankası bugün itibari ile konut kredisi faiz oranı % 1.55 oldu.

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranını artırdı
Editor: Hatice Kolçak
15 Mayıs 2019 - 12:17

Zıraat Bankası konut kredisi faiz oranını %1.55'e yükseltti. Geçtiğimiz Mart ayında 1.28 olan Ziraat Bankası oranı seçim sonrası 1.45'e yükselmişti. Zıraat Bankası bugün faiz oranını 1.55 seviyesine çıkarttı

Konut kredisi faiz oranları en düşük seviye kamu bankalarında kullandırım oluyor. Kamu bankaları içinde en düşük seviye Ziraat Bankası'nda. Ev alacaklar ve kredi kullanacaklar için en cazip kredi faizleri kamu bankalarında kullandırılıyor.Ancak yükselen faiz oranları kamu bankalarınıda olumsuz etkiliyor.

Nisan ayında özel banakaların arkasından faiz oranlarını artıran kamu bankaları Mayıs ayı ile yükselişini devam ettiren faiz oranlarına karşılık yeniden bir artışa uyguladı. Mart ayında 2019 yılının en düşük seviyesini gören konut kredisi faiz oranları kamu bankalarında 1.28 seviyesine kadar indi. Bu durum ipotekli konut satışlarına olumlu yansıdı.

Nisan ayı ile beraber önce özel bankalar konut kredisi faiz oranını artırdı. Arkasından kamu bankaları en düşük 1.45 oranına yükseltti. Mayıs ayında tüm özel ve kamu bankaları konut kredisi faiz oranını artırdı. Nisan ayından bu yana artırmayan tek kamu bankası olan Zıraat Bankası'da bugün konut kredisi faiz oranını 1.55 seviyesine yükseltti.

10 yıl vade ile % 1.55 faiz oranından 100 bin TL konut kredisi kullanımında aylık taksit ödemesi 1.840 TL olurken vade sonunda ödenecek toplam rakam 221 bin 650 TL oldu.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum