Zorlu Enerji'den RES'lere YEKDEM desteği ile alakalı son dakika açıklaması

Zorlu Enerji Elektrik üretimi gerçekleştiren Gökçedağ, Sarıtepe, Demirciler, Alaşehir, Kızıldere Rüzgar Enerji Santrali (RES) için alacağı desteğe ilişkin EPDK onayı sonrası yeni bir açıklamada bulundu.

Zorlu Enerji'den RES'lere YEKDEM desteği ile alakalı son dakika açıklaması
Editor: Hakan A.
03 Aralık 2018 - 17:47 - Güncelleme: 05 Aralık 2018 - 10:29

Zorlu Enerji, YEK Destekleme Mekanizması'ndan (YEKDEM) faydalanabilmesi adına Gökçedağ RES, Sarıtepe RES, Demirciler RES, Alaşehir I JES, Kızıldere II JES ve Kızıldere III JES santralleri için EPDK başvurusu kabul edildi. Şirket KAP üzerinden desteğe ilişkin açıklamada bulundu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 3 Aralık 2018 - İstanbul


Zorlu Eenerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN) yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten tesislerin, ABD Doları bazında sabit fiyat garantisi veren YEK Destekleme Mekanizması'ndan (YEKDEM) kapsamında yeni bir açıklama ile verilen destek hakkında bilgi paylaşımı yaptı.

03.12.2018 tarihli özel durum açıklamamızın özet bilgi bölümünde sehven yapılan hata ile 2018 olarak belirtilen tarih, 2019 olarak değiştirilerek ilgili açıklama aşağıda tekrar yayımlanmaktadır.

Şirket tarafındna yapılan KAP açıklamasında, "Şirketimizin, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten tesisler için oluşturulan ve ABD Doları bazında sabit fiyat garantisi veren YEK Destekleme Mekanizması'ndan (YEKDEM) faydalanabilmesi adına Gökçedağ RES, Sarıtepe RES, Demirciler RES, Alaşehir I JES, Kızıldere II JES ve Kızıldere III JES santralleri için EPDK'ya yaptığı başvurular kabul edilmiş olup, söz konusu santraller 2019 takvim yılında ürettikleri tüm elektriği YEKDEM kapsamında satacaktır.

Gökçedağ RES rüzgar enerjisine dayalı üretim tesislerine verilen kaynak bazında destek fiyatı olan 7,3 ABD Doları cent/kwh fiyatından satış yapacak olup, Sarıtepe RES ve Demirciler RES ise 7,3 ABD Doları cent/kWh fiyatına ek olarak yerli aksam kullanımdan dolayı verilen 1,4 ABD Doları cent/kWh ek katkıdan da faydalanacak olup toplamda 8,7 ABD Doları cent/kWh fiyatından satış yapacaklardır.

Kızıldere II JES jeotermal enerjiye dayalı üretim tesislerine verilen kaynak bazında destek fiyatı olan 10,5 ABD Doları cent/kwh fiyatından satış yapacak olup, Kızıldere III JES ve Alaşehir I JES ise 10,5 ABD Doları cent/kWh fiyatına ek olarak yerli aksam kullanımdan dolayı verilen 0,7 ABD Doları cent/kWh ek katkıdan da faydalanacak olup toplamda 11,2 ABD Doları cent/kWh fiyatından satış yapacaklardır." denildi.