1,5 milyon konutun dönüşümünü 5 yıl içerisinde sağlayacağız.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşüm eylem planını açıkladı. Her yıl 300 bin konut ve 5 yıl içinde 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlayacağız dedi.

1,5 milyon konutun dönüşümünü 5 yıl içerisinde sağlayacağız.
Editör: Hakan A.
12 Eylül 2019 - 12:07

Bakan Kurum, önümüzde ki 5 yıllık eylem planını anlattı.Kentsel Dönüşüm sürecinde İstanbul başta olmak üzere yapılacak dönüşüm çalışmalarından bahseden Kurum kentsel dönüşüm sürecini şu sözlerle anlattı..

"Dönüşmesi gereken 6.7 milyon konuttan acil öncelikli bir buçuk milyon konutun dönüşümünü 5 yıl içinde sağlamak ve bu çerçevede 100 bini İstanbul'da olmak üzere her yıl 300 bin konutun dönüşümünü sağlayacağız.Bu eylemle 5 yıl içinde riskli yapıları dönüştereceğiz hızlı bir şekilde vatandaşlarımızı sağlam güvenli konutları teslim edeceğiz.

Bakanlığımız TOKi eli ile de 300 bin konutun her yıl en az % 10-15'ini bu da yıllık 50 bin konutu yapacağız belediyelerimizle birlikte.5 yıl içinde 250 bin konutla sürece katkı sağlayacağız.İlk etapta Üsküdar'da 1849 konutu başlattık.Yatay mimari boğazın slüetine uygun olacak.Esenler'de 60 bin rezerv konut başlattık yıl sonu 8 bin konutu başlayacağız.Bölgedeki vatandaşlarımıza vermek üzere dönüşüm sürecini yürüteceğiz.

Kağıthane'de ki kendiliğinden yıkılan binanın olduğu yeri riskli alan yaptık.O bölgenin tamamının yıkımını gerçekleştirdik.Burada 850 konutumuzu yapacağız.Zeytinburnu'nda ihtiyaçları karşılamak için 750 konut ile etap etap dönüşüm yapacağız.Aynı yerde birde millet bahçesi yapacağız.Yıl içinde temeli atılan konutlarımızla birlikte 25 bini İstanbul'da olmak üzere tüm Türkiye'de 65 bin konutluk kentsel dönüşüm sürecini başlatmış oluyoruz ve her yılda 300 bin konutun %10-15'ini bakanlık ve belediye eliyle yapıyor olacağız.

Taşkın ve sel riski altındaki binaları tespit ettik. 15 bin yeni konut yapma kararı aldık.Dere taşkın riski taşıyan yerlere bakıp riskli yapıları tespit ettik.Süreç içinde can ve mal kaybına engellemek üzere dönüşüm çalışmalarını başlatacağız.Akabinde 7 bölgede iklim değişikliğinden dolayı eylem sürecimizi devam ediyor olacağız.

Yaylarımız, köy ve kıyılarda ki yapılaşmaya müsade etmeyeceğiz.Koruma amaçlı planlar tamamlanacak.Tarihi güzelliklerimizi,geleneksel yapılarımızı, kültür dokularını bozmadan dönüşümünü hep beraber yapıyor olacağız."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum