1915 Çanakkale Köprüsü üzerinde ikinci kılavuz kablolar çekiliyor

Gemi trafiğine kapatılarak başlatılan 1915 Çanakkale Köprüsü üzerinde ve bağlantı yollarında büyük inşaat faaliyeti devam ediyor. Bu sabah itibariyle köprünün ikinci kılavuz kablolarının montajına başlandı...

1915 Çanakkale Köprüsü üzerinde ikinci kılavuz kablolar çekiliyor
Editör: Hakan A.
17 Eylül 2020 - 08:50 - Güncelleme: 17 Eylül 2020 - 08:52
1915 Çanakkale Köprüsü üzerinde hummalı çalışmalar sürüyor. Bu sabah itibariyle köprüde ikinci kılavuz kablolarının çekimi nedeniyle Çanakkale Boğazı gemi geçişlerine kapatıldı. 1915 Çanakkale Köprüsü'nde ikinci kılavuz kablo halatı çekilmeye başlandı.  Saatlerce sürecek çalışma nedeniyle Boğaz da trafiğe geçici olarak kapatıldığı gelen son dakika haberleri arasında.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 17 Eylül 2020 - İstanbul


Tamamlandığında Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanını alacak, renkleri, figürleri ve diğer özellikleriyle simgelerin köprüsü olarak anılan dev köprü projesi için Lapseki ilçesi Şekerkaya ve Gelibolu ilçesi Sütlüce şantiyelerinde kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. 

Geçen hafta ilk kılavuz kabloları çekilen Türkiye'nin en önemli ulaşım projelerinden biri olacak Çanakkale 1915 Köprüsü'nde ikinci kılavuz kabloları bu sabah itibariyle çekilmeye başlandı. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün yüksekliği 318 metre olan çelik kuleler arasına 2'nci kılavuz halat çekimine bu sabah başlandı. Römorkörler ile Avrupa ve Asya kıtaları arasında yer alan kulelerde geçici çalışma halatının çekilmesi nedeniyle, Çanakkale Boğazı çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı.


Tamamlandığında İstanbul'dan İzmir'e kesintisiz ulaşım imkanı tanıyacak, Çanakkale'de oluşan büyük feribot yoğunluğunu yok edecek dev eser Çanakkale 1915 Köprüsü için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Kılavuz kablolarının çekilmesi işlemi hızlı başladı. Bir hafta içinde ikinci kılavuz kablu çekimine başlandı.

Kısa sürede tamamlanması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü'ne olan tüm bağlantı yollarında inşaat çalışmaları büyük bir hızla sürdürülüyor. İstanbul'dan yola çıkacak bir vatandaş 1915 Çanakkale Köprüsü üzerinden6 dakika gibi kısa bir zamanda köprüden geçecek ve saatlerce beklenen yol çilesini artık yaşamayacak. Balıkesire kadar kesintisiz otoyol üzerinden uzun saatler süren yolda kısa sürede yol alabilecek. Gemiyle 35 dakika süren boğaz geçişini 6 dakikaya indirecek köprünün özellikle yaz sezonu gibi yoğun dönemlerde uzun araç kuyruklarını ortadan kaldıracağı ifade ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum