2017 ‘de kentsel dönüşüm kira yardımı 860 TL oluyor

2017 yılında kentsel dönüşüm kira yardımının mülk sahipleri için İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde 860 liraya, nüfusu daha az olan illerde ise  535 liraya kadar artması bekleniyor.

2017 ‘de kentsel dönüşüm kira yardımı 860 TL oluyor
Editor: Hakan A.
08 Ocak 2017 - 00:21 - Güncelleme: 12 Ocak 2017 - 15:52

Bu yıl kentsel dönüşüm kira yardımının ne kadar artacağını emlakpencerem okurları için hazırladık. Emlak Pencerem ekibi olarak dört gözle beklenen kentsel dönüşüm kira yardımı artışını sizler için hesapladık.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 8 Ocak 2017 - İstanbul
 
 Türkiye genelinde 2017 yılında da Kentsel Dönüşüm büyük bir hızla devam ederken, devlet tarafındnan yapılan kira yardımıda artacak. 2017 yılında kentsel dönüşüm kira yardımının mülk sahipleri için İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde 860 liraya, nüfusu daha az olan illerde ise  535 liraya kadar artması bekleniyor.
 
Kira yardımını enflasyon belirliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, aylık kira bedelini, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi oranında güncelliyor.  Aralık 2016 enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’in yayımladığı TÜFE rakamlarına göre kira artış oranı hesaplanabilecek. 2016 yılı Aralık ayı verilerine göre; 2016 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %1,64, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,53, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,53 ve on iki aylık ortalamalara göre %7,78 artış gerçekleşti. Bu oranlara göre 2016 yılında 795 lira olan aylık kira yardımı 860 liraya kadar artacağı hesaplanıyor. Kesin rakamlar Bakanlığın açıklaması ile resmiyet kazanacak.
 
36 ay  kira yardımı devletten

Anlaşmalı tahliyelerde kentsel dönüşüm kira yardımı alınabiliyor. Bakanlık kira yardımını riskli alanlarda oturan hak sahipleri için 36 aya kadar yapabiliyor. Bu süre riskli yapılarda 18 ay boyunca devam ediyor.
 
Kiracılar konut veya işyeri sahibi olsun, iki kira bedeli kadar taşınma masrafını devletten istiyebiliyorlar. Sınırlı ayni hak sahiplerine ise 5 aylık kira yardımı yapılabiliyor. Tüm kira yardımları ilin nüfusuna göre belirleniyor ve farklılık gösteriyor. Sadece konutlar değil işyerleride kira yardımlarından faydalanabiliyorlar.
 
Kira yardımı şartları

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm yasasına göre kimlerin kira yardımı alacağına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirleği şartlar çerçevesinde karar veriliyor. İl Müdürlükleri veya bağlı olunan belediyeye kira yardımı için başvuru yapılabiliyor. Son yapılan yönetmelik değişikliği ile  birden fazla riskli yapı sahibi olan mülk sahipleri her biri için kira yardımı başvurusunda bulunabiliyor. Bakanlığın belirlediği şartları taşıyan ve belgelerini tamamlayan mülk sahipleri, kiracı ve intifa hakkı sahipleri kira yardımı almaya hak kazanabiliyor.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum