2019 Mart ayı kira artışı oranları (TEFE-TÜFE) belli oldu

2019 yılının üçüncü kira artışı hesaplaması için en son veriler açıklandı. Milyonlarca ev sahibi ve kiracının bekledikleri kira kontratlarında yapılacak zam oranı belirlenmiş oldu. Ev sahibi ile kiracıları yakından ilgilendiren Mart 2019 kira artış oranları belli oldu. TÜİK, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranların 2019 Şubat ayı enflasyon rakamlarını açıklarken, 2020 yılı Mart ayına kadar uygulanacak kira artış oranı haberimizde.

2019 Mart ayı kira artışı oranları (TEFE-TÜFE) belli oldu
Editör: Hakan A.
04 Mart 2019 - 10:30 - Güncelleme: 04 Mart 2019 - 10:31

Kiracılar ev ev sahipleri dikkat! Beklenen kira zammı rakamları bugün belli oldu... Her ay açıklanan enflasyon rakamları ile belirlenen kira artışı zamları bugün güncellendi. Kira artışına Mart ayı zammı yapacaklar için kira artışı oranı ne kadar olacak? Milyonların takip ettiği kira artışı haberinin ayrıntıları...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 4 Mart 2019 - İstanbul

Türkiye genelinde 20 milyondan fazla ev sahibi ve kiracının beklediği ve Mart ayında uygulanacak olan kira artış oranı verileri TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları ile belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Şubat ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklandı. çıklanan verilerde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamları ile belirlenen kira artışı oranı Mart ayında kira sözleşmelerini yenileyecekleri ve yeni kiraya çıkanları yakından etkileyecek. TÜFE kira artışı Şubat ayı başından bu yana uygulanırken, Mart ayında kirta artış oranı ne kadar gelecek merak ediliyordu.Konut kira artış oranı nasıl hesaplanıyor?

Yılın ilk ayı dahil olmak üzere Yİ-ÜFE ile hesaplaması yapılan 2018 yılında alınan kararla TÜFE ile oranların belirlenmesine Şubat ayında başlandı. Mart ayı ve sonraki aylarda da TÜFE oranları ile konutta kira artışı belirlenecek. Kira artış oranı hesaplaması TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları ile belirleniyor. Her ayın başında (ayın üçüncü iş günü) TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarında TÜFE rakamları dikkate alınıyor. Konut kira artışı belirlemede 12 aylık ortalama alınmaktadır. TÜFE rakamlarının oniki aylık toplamının ortalaması alınarak bir yıl geçerli olacak konut kira artış oranı rakamları belirlenmiş olur. EmlakPencerem.com olarak yıllardır her ay başında konut kira artış oranı verilerini açıklamaya devam ediyoruz.

TÜFE'de (2003=100) 2019 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %0,16, bir önceki yılın Aralık ayına göre %1,23, bir önceki yılın aynı ayına göre %19,67 ve on iki aylık ortalamalara göre %17,93 artış gerçekleşti.Buna göre Mart ayı kira zam oranı % 17,93 olarak uygulanacaktır.

Örneğin: 1000 lira aylık kira ödemesi yapan bir kişi yapılan mart ayı zammı ile % 17,93 artış yapacaktır. Buna göre yeni kira rakamı 1179 TL olacaktır

YORUMLAR

  • 0 Yorum