2020 sicil affı mı geliyor?

Günün önemli gelişmeleri arasında yer alan sicil affı haberi ayrıntıları belli oldu. Kara listeye giren çok sayıda vatandaşın bulunduğu gerekçesiyle MHP Konya Milletvekili tarafından sicil affı talebi geldi. İşte ayrıntılarıyla 2020 sicil affı...

2020 sicil affı mı geliyor?
Editör: Hakan A.
13 Şubat 2020 - 15:45 - Güncelleme: 13 Şubat 2020 - 15:51

Bankaların batık kredilerinde yaşanan artış, kara listeye düşen vatandaşların durumu, kredisini, kart borcunu ödemekte zorlananları yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşanıyor. MHP, sicil affı yapılmasını istedi! Peki ayrıntılarında neler var? 2020 sicil affı geliyor mu?

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 13 Şubat 2020 - İstanbul


Bankalar vatandaşın canını yakmaya devam ediyor. Kart ve kredi borçlarını ödeyemeyen, borç batağına düşen, kara listeye giren vatandaş için yeni bir umut... Günün önemli gelişmelesi arasında yer alan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından gündeme getirilen sicil affı talebi tartışılıyor. Peki 2020'de bir sicil affı olur mu?

Konuyla alakalı Sözcü Gazetesi'nden Erdoğan Süzer'in haberine göre; MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, sicil affının piyasada önemli bir rahatlama yaratacağını söyledi. Bankalardaki batık kredi oranının bir yılda yüzde 3.8'den yüzde 5.3'e çıktığını, KOBİ kredilerindeki batığın ise yüzde 10.14'e yükseldiğinin altını çizdi.Bankaların kredi alacaklarında önemli artışlar olduğuna dikkat çeken Kalaycı, "Zamanında ödenemediği için takibe düşen kredi tutarının 2018 yılında 96.6 milyar lirayken 2019 sonunda 150.7 milyar lira. Takipteki alacakların nakdi kredilere oranının yüzde 3.87'den 2019 yılında yüzde 5.36'ya yükseldi. Vatandaşımızı, esnafımızı, sanayicimizi, çiftçimizi rahatlatacak kararlara ihtiyaç var. Şu anda sicil affı beklentisi var. " ifadelerini kullandı.

Sicil affı teklifi 2019 Kasım ayında Meclis gündemine gelmişti!

2019 yılı Kasım ayında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TBMM Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşma ile gündeme getirdiği sicil affı konusu sorusu üzerine, "Sicil affı bizim tek başına alabileceğimiz bir karar değil. İlgili bakanlıklarımızla bunu daha önce de konuştuk, tekrar gündeme getiririz" diye konuşmuştu.

Bundan önceki yıllarda 3 kez kredi sicil affı yasası gündeme geldi ve 3 kez pek çok değişiklik yapıldı. Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemeler ile Türkiye genelinde esnaf, emekli, çalışan sicil affı yasasından faydalanmıştı. 2020 yılında sicil affı çıkacak mı, bankalar ne zaman sicil affı uygulayacak sorusu ise şimdiden en çok sorulan sorular arasına girmeye başladı.

27 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirilen son düzenleme ile bazı aflar söz konusu olmuştu. Kanun hakkında Resmi Gazete'de yayımlanan ayrıntıları buradan inceleyebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum