2020 Temmuz ayı konut kira artış oranı belli oldu! (TEFE-TÜFE)

Sıkıntılı bir koronavirüs süreci sonrası normalleşme hızla sürerken, Temmuz ayına ilişkin kira artışı rakamları da belli oldu. Konut kira artışları Temmuz ayında ne kadar yapılacak? TÜİK verilerine göre TEFE, TÜFE ortalamalarından çıkan kira artış oranı hesaplaması ve Temmuz ayında 12 ay uygulanacak kira artışı rakamları açıklandı.

2020 Temmuz ayı konut kira artış oranı belli oldu! (TEFE-TÜFE)
Editör: Hakan A.
03 Temmuz 2020 - 10:06 - Güncelleme: 03 Temmuz 2020 - 11:33
Ev sahiplerini ve kiracılarını yakından ilgilendiren kira artış rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Temmuz ayı normalleşme sürecinde kritik aylardan biri. Ev sahipleri ile kiracı olan milyonlarca vatandaş bugün açıklanacak enflasyon verileri ile ortaya çıkan kira artış oranlarını merak ediyor. Peki Temmuz ayında kira artışı ne kadar yapılacak?

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Temmuz 2020 - İstanbul

Koronavirüs salgını sonrasında normalleşmeler hızlandı. Piyasalar normale dönmeye başlarken, Temmuz ayına ilişkin önemli veriler açıklanmaya başlandı. Piyasaların ve ev sahiplerinin merakla bekledikleri kira artış oranı rakamları da belli oldu. Bir sene boyunca ev sahipleri kiralarına TEFE-TÜFE ortalamaları ile zam yapacaklar. Kiracılar ise yüksek enflasyondan şikayetçi.

2020 yılı Temmuz ayında kira artış oranı ne kadar oldu? Koronavirüs ile mücadelede vaka sayılarında düşüş, hayatta ise normalleşme süreci işliyor. Vatandaş iş gücünü geri kazanmaya çalışırken, kiracılar için kritik ay başı kira artış oranı sendromu başladı. Konut kira artışına ilişkin Temmuz 2020 verileri belli oldu. Kiracı ve ev sahipleri için belirleyici olan TÜİK enflasyon rakamları açıklandı.


HER AYIN İLK HAFYTASINDA AYIN 3 ÜNDE BELLİ OLUYOR

Her ayın ilk haftasında bir önceki ayın verileri ile birlikte açıklanan enflasyon rakamları Haziran ayı rakamları ile birlikte, Temuz 2020 kira sözleşmesi başlangıcı, kirasını yenileyecek olanlar 2021 Temmuz ayına kadar uygulayacakları kira artışlarını bu verilere göre uygulayacaklar.

Konut kira artış oranı hesaplaması, belirlemesi TÜİK, TÜFE oranlarının 12 aylık ortalaması alınarak yapılmaktadır.  TÜFE rakamlarının oniki aylık toplamının ortalaması alınarak bir yıl geçerli olacak konut kira artış oranı rakamları belirlenmiş olur.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık %6,17, aylık %0,69 arttı

Yİ-ÜFE (2003=100) 2020 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,69, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,89, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,17 ve on iki aylık ortalamalara göre %7,74 artış gösterdi.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %12,62, aylık %1,13 arttı

TÜFE'de (2003=100) 2020 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %1,13, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,75, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,62 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,88 artış gerçekleşti.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum