2021 Ekonomik Reform Paketi neleri kapsıyor? Madde madde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomi Reformları...

81 Milyonu yakından ilgilendiren yeni Ekonomi Reformları merakla bekliyordu. Merakla beklenen 2021 ekonomi reform paketi ayrıntılarını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. İşte madde madde ekonomi reformları ayrıntıları.

2021 Ekonomik Reform Paketi neleri kapsıyor? Madde madde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomi Reformları...
Editör: Hakan A.
12 Mart 2021 - 16:12 - Güncelleme: 12 Mart 2021 - 16:23
Ekonomide önemli adımlar atmaya devam eden Hükümet, koroavirüs salgını nedeniyle yeni bir ekonomik reform paketi hazırladı. 2021 yılı yeni ekonomik reform paketi pek çok sektörü yakından ilgilendiriyor. Merakla beklenen ekonomik reform paketini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 12 Mart 2021 - İstanbul


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, Türkiye'nin yeni Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı'na tüm detayları paylaştı.

Milyonları yakından ilgilendiren 2021 ekonomik reform paketi resmen açıklandı. Çok sayıda sektör için önemli vergi muafiyetinden, pek çok konuda önemli reform adımlar atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 Ekonomik Reform Paketi maddeleriniş tek tek açıkladı. Canlı yayında açıklanan yeni ekonomik reform paketi milyonlarca vatandaşı, esnafı ve sektörü yakından ilgilendiriyor. Peki bugün açıklanan ekonomik reform paketi neleri içeriyor, hangi sektörleri kapsıyor, vatandaşı nasıl etkileyecek?


İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ekonomik Reform Paketi açıklamasından öne çıkan başlıklar;

(Ekonomi Reformları) Çalışmamızın özünde ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyütme amacı bulunuyor.

Üretimde verimlilik artışı sağlayarak potansiyel büyümemizi artıracağız.

İnşallah bu yol haritasını, milletimizle kurumlarımızla iş dünyamızla tüm paydaşlar hep birlikte hayata geçireceğiz.

İthal girdi kullanımını azaltmış, katma değerli üretimle ihracatta yeni rekorlar kıran, yerli ve milli bir ekonomi hedefliyoruz.

Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek için gece gündüz çalışarak hedeflerimize mutlaka ulaşacağız.

Açıklayacağımız reformların omurgasını, makroekonomik ve yapısal politikalar oluşturuyor.

Makroekonomik istikrar kapsamında, kamu maliyesi, enflasyon, finansal sektör, cari açık ve istihdam alanlarına odaklandık.

İlk reform alanımız, risklere karşı daha güçlü bir kamu maliyesi yapısını oluşturmak olacaktır. İsrafa kesinlikle tahammülümüz olmadığı için kamu idarelerinde tasarruf anlayışını yaygınlaştıracak önemli düzenlemeleri hayata geçiriyoruz. Kamuda taşıt alımı ve kiralanması, temsil ve ağırlama gibi harcama alanlarına sınırlamalar getiriyoruz

Kamu personeliyle ilgili iş ve işlemlerin tek bir idare tarafından yürütülmesini sağlıyoruz.

Bütçe sonuçlarını, politika gelişmelerini ve hedeflerimizi üç ayda bir Kamu Maliyesi Raporuyla milletimizle paylaşıyoruz.

Borç stokunun dış şoklara karşı duyarlılığını azaltabilmek için döviz cinsi borçların toplam borç stoku içerisindeki payını düşürüyoruz.

Ağırlıklı olarak kendi paramızla borçlanacak, Türk Lirası cinsi senetleri kullanacağız.

Reform paketimizde dar gelirli küçük esnafımıza yönelik bir vergi muafiyeti de yer alıyor.

Ülkemizin risk primini düşürerek, borçlanma maliyetlerimizi aşağıya çekecek politikaları tahkim ediyoruz.

Vergi Usul Kanunu'nu kayıt dışılığı azaltacak ve vergiye uyumu teşvik edecek şekilde güncelliyoruz.

7 gün 24 saat hizmet verecek Türkiye Dijital Vergi Dairesi uygulamasını başlatıyoruz.

Elektronik defter ve elektronik belge kullanımı uygulamasını kademeli olarak yaygınlaştırarak, vergi kayıp ve kaçağını azaltıyoruz.

Kamu alım ihalelerinde yeni ve dijital bir sisteme geçiyoruz.

Kamunun ithal ürün kullanımını azaltmak için Sanayileşme İcra Komitemizin çatısı altında merkezi izleme sistemi kuruyoruz.

Öncelikli gündem maddelerimizden birisi de enflasyonla mücadele olacaktır. Hedefimiz tek haneli düşük enflasyon oranlarına ulaşmaktır.

Tarımsal üretimde öngörülebilirliği artırmak ve fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek için sözleşmeli tarım mekanizmaları geliştiriyoruz.

İşlenmemiş gıda fiyatlarında aracılık maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlayacak Hal Yasası ile ilgili çalışmaları da hızla tamamlıyoruz.

Uluslararası standartlarda bir katılım finans tahkim mekanizması kuruyoruz.

Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atıyoruz.

Reel sektör şirketlerimizin tahvil ihraçlarını özendirmek için Tahvil Garanti Fonu kuruyoruz.

Yenilikçi ve güçlü bir sağlık endüstrisinin geliştirilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığına bağlı Sağlık Endüstrileri Başkanlığı kuruyoruz.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Yazılım ve Donanım Endüstrileri Başkanlığı kuruyoruz.

İhraç ürünlerimizin daha hızlı ve daha düşük maliyetle pazarlara erişimi için yurt dışında lojistik merkezleri kuruyoruz.

Mesleki eğitim merkezlerini gençler için cazip kılmak amacıyla çocuklarımızın kalfalık döneminde aldıkları ücretleri yükseltiyoruz.

Kamu görevlileri, kadrolarına bağlı pozisyonları dışında, en fazla bir kurumun yönetim veya denetim kurullarında görev alabileceklerdir.

Firmalar istihdama katkıları her bir ilave kişi için Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 24 ay vadeli ilk altı ayı ödemesiz 100 bin liralık kredi kullanabilecektir.

2021 ekonomi reformları

ekonomi reform paketi

ekonomi reformları

YORUMLAR

  • 0 Yorum