2021 Mart ayı iş yeri ve konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılır? (TEFE-TÜFE)

Mart ayında kira artış oranı hesaplaması yapacaklar için önemli rakamlar açıklandı. 2021 Mart ayı TEFE-TÜFE kira artışı, mesken kira zammı, iş yeri kira artışı yapmak isteyenler haberimizde yer alan rakamları uygulayacaklar.

2021 Mart ayı iş yeri ve konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılır? (TEFE-TÜFE)
Editör: Hakan A.
03 Mart 2021 - 10:02
Ev sahibi ve kiracılar zam! Mesken ve iş yerleri için işte Mart ayı kira artış oranı rakamnları az önce belli oldu. Milyonların beklediği 2021 yılı Mart ayı kira artış oranı hesaplaması belli oldu. TÜİK'in Şubat ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla, Mart ayında mesken ve iş yerleri için uygulanacak kira artışı oranı belirlendi. Peki Mart'ta 12 ay geçerli kira artışı zamlı oranı ne kadar olacak? İşte kiralara yapılacak, kontratlara yazılacak TÜFE'li kira artış oranı miktarı.

Emlak Pencerem - Emlak Haberleri Merkezi - 3 Mart 2021 - İstanbul


25 milyon üzerinde iş yeri ve mesken kiracıları için bugün kritik gün. TÜİK; 2021 yılı Şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon verilerine göre belirlenen kira artışları bugün itibariyle yapılmaya başlanacak. Ev sahipleri ve iş yeri sahipleri kiracılarına bir yıllık zamlarını bu sabah itibariyle yapabilecekler. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ayın başında bir önceki ayın enflasyon rakamlarını açıklıyor. Bugün saat 10:00'da açıklanan Şubat ayı enflasyon rakamları ile, 12 ay boyunca mesken sahipleri, kiracılarına yapacakları zamlı oranları kira kontratlarına yazmaya hazırlanıyor. Peki Mart ayında kira artış oranı ne kadar uygulanacak? Milyonların merak ettiği kira artış oranı hesaplaması ile birlikte 1 yıl boyunca uygulanacak kira artış oranı zamlı tarifesini haberimizden öğreneceksiniz.


EV SAHİPLERİ VE KİRACILAR İÇİN KİRA ARTIŞI GÜNÜ

Her ay kira kontratı yenileyecek milyonlar için kira artışının belirlenmesi ev sahipleri ile kiracılar arasında sorun olabiliyor. Bu kapsamda yasal artış sınırları bulunmaktadır. Ev sahipleri, yasal olarak TÜFE oranlarına göre artış yapabilir. TÜFE'de yıllık orrtalama alınarak kira artış oranı belirlenir. Her ay açıklanan TÜİK enflasyon istatistikleri ile bu hesaplama yakından takip edilir.

MART AYI KİRA ARTIŞI NE KADAR OLACAK?

Kira artışını bugünden geçerli Mart ayı sonuna kadar mesken ve iş yerlerinde uygulayacak ev sahipleri için TÜFE 12 aylık resmi ortalama açıklandı. 1 sene boyunca kira sözleşmelerinde yer alacak kira artış oranı hesaplaması TÜFE ile birlikte belirlendi. Buna göre Mart 2021 başlangıç olmak üzere, 2022 Mart ayına kadar geçerli olacak kira artış oranı 30 gün boyunca kira sözleşmelerine yazılabilecek.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %15,61, aylık %0,91 arttı

TÜFE'de (2003=100) 2021 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %0,91, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,60, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,61 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,81 artış gerçekleşti.

İş yeri ve konut "kira artış oranı" belli oldu mu? Mart 2021 kira artışı hesaplaması...

 
2021  Kira Artış OranlarıKira artış oranı
hesaplaması TÜFE 
Kira artış oranı
hesaplaması Yİ-ÜFE 
 2021 Ocak ayı kira artış oranı %12.28  % -
 2021 Şubat ayı kira artış oranı %12.53  % -
 2021 Mart ayı kira artış oranı % 12.81  %   18.14

YORUMLAR

  • 0 Yorum