2021 Ocak ayı konut kira artış oranı belirlendi (TEFE-TÜFE)

2021 Ocak ayına ilişkin kira artışı rakamları belli oldu. Konut kira artışları Ocak ayında ne kadar yapılacak? TÜİK verilerine göre TEFE, TÜFE ortalamaları ile belirlenen kira artış oranı hesaplaması ve 2021 Ocak ayında 12 ay uygulanacak. İşte 2021 kira artışı rakamları...

2021 Ocak ayı konut kira artış oranı belirlendi (TEFE-TÜFE)
Editör: Hakan A.
04 Ocak 2021 - 10:07
Ev sahipleri ile kiracılar bu habere dikkat! Yeni yılda uygulanacak kira artış oranı hesaplaması belli oldu. Evi kirada olanlar, milyonlarca evde kiracı olarak oturanları yakından ilgilendiren son dakika gelişmesi. 2021 Ocak ayı kira artış oranı belli oldu. TÜİK'in 2020 Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıklaması ile birlikte, 2021 yılı Ocak ayında bir yıllık kira artış oranı belirlenmiş oldu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 4 Ocak 2021 - İstanbul 


Türkiye genelinde 25 Milyon kiracı ve ev sahibi içi bugün önemli bir gün. Yeni yıl 2021'de uygulanacak olan kira zammı miktarı netleşti. Her ayın üçüncü iş gününde belirlenen bir önceki ayın enflasyon verileri ile hesaplanan kira artış oranı 2021 yılı için belirlendi. Peki 2021'de konut kira artış oranı ne kadar olacak? İşte kiracıların ve ev sahiplerinin merakla bekledikleri sorunun yanıtı.

Kaoslarla dolu 2020 yılı geride kalırken, yıla ait son ekonomik veriler TÜİK tarafından açıklanmaya devame diyor. Bu kapsamda 2021 yılı Ocak ayı itibariyle başlangıç olan kira kontratları için yeni yıl kira artış oranları belli oluyor. Her ayın başında TÜİK verilerine göre belirlenen ve 12 ay boyunca kira kontratlarına yazılan kira artışlarında yeni yılın ilk rakamları belirlendi.


MİLYONLARIN BEKLEDİĞİ ZAM ORANLARI AÇIKLANDI

TÜİK tarafından bugün açıklanan 2020 Aralık enflasyonu ile, 2021 Ocak ayı başlangıç olmak üzere 2022 Ocak ayına kadar uygulanacak kira zam miktarı netleşmiş oldu. Ev sahipleri, Ocak 2021 itibariyle TÜFE üzerinden bir yıllık kira kontratlarına yazdırılacak kira artış oranı hesaplamasını yaparak sözleşmelerini imzalayabilecekler.

TÜFE İLE KİRA ARTIŞI HESAPLANIR

Geçtiğimiz yıllarda olduğu üzere kiracı ile ev sahibi arasında imzalanacak kira sözleşmesine uygulanacak olan zamlı kira artışı miktarı TÜFE rakamlarının on iki aylık ortalaması alınarak belirlenmektedir. Bugün açıklanan enflasyon rakamlarında TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) verilerinde yer alan 12 aylık ortalama sonucu kira artış oranı olarak kontratlara yansıtılmalıdır. 

EV SAHİBİ VE KİRACI FARKLI BİR ORAN UYGULAYABİLİRLER

Her ay açıklanan enflasyon rakamlarından çıkarılan ve kira kontratlarının yenilenmesinde yazılan TÜFE yıllık ortalaması ile belirlenen kira zammı, ev sahipleri ile kiracıların anlaşması durumunda daha düşük veya daha yüksek uygulanabiliyor. Mülk sahibi, kiracısıyla anlaştığı bir rakamı kira kontratına uygulayabiliyor. Yaygın olarak kullanılan bu yöntem, kiracının durumu, evin değeri gibi faktörler göz önünde bulundurularak yapılabiliyor. Koronavirüs salgını nedeniyle aylardır işleri kötü giden pek çok kiracı bulunuyor. Gayrimenkul sahipleri ise elinden geldiği kadarıyla bu duruma maruz kalan kiracılarına destek olmaya çalışıyor. Karşılıklı hoşgörü sayesinde orta yol bulunarak kira sözleşmeleri yenileniyor. Anlaşma yapmak istemeyen ev sahipleri ve kiracılar arasında ise mahkemeye varana kadar sorunlar yaşanabiliyor.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %14,60, aylık %1,25 arttı

TÜFE'de (2003=100) 2020 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %1,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre %14,60, bir önceki yılın aynı ayına göre %14,60 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,28 artış gerçekleşti.

ARALIK AYINDA KONUT KİRA ARTIŞ ORANLARI NE KADAR GELMİŞTİ?

Geçtiğimiz yıl 2020 Aralık ayında uygulanan kira artış oranı hesaplaması, Kasım ayına dair enflasyon rakamlarına göre uygulanmıştı. Bu çerçevede 2020 Aralık ayında; 2020 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %2,30, bir önceki yılın Aralık ayına göre %13,19, bir önceki yılın aynı ayına göre %14,03 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,04 artış gerçekleşerek 2021 Aralık ayına kadar kira artış oranları sözleşmelere belirlenen rakamlarda uygulanmıştı.

YASAL BİLDİRİM

Her ay emlakpencerem.com editörleri tarafından itina ile hazırlanan kira artış oranı haberimiz bilgi amaçlıdır. Bu haberin farklı bir sitede izin alınmadan kullanılmasından doğacak hukuki süreçler ile alakalı tüm haklarımız saklıdır. Haberde kullanılan görsel ve haber metinlerinin bir başka sitede yayınlanması durumunda tüm yasal yollara ivedilikle başvurulacağını belirtmek isteriz. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum