2021 Şubat ayı kira artış oranı belli oldu (TEFE-TÜFE kira zammı artışı)

Kira artış oranı 2021 yılı ilk rakamları Şubat ayı kira zammı artışı belli oldu. Merak edenler için 2021 kira artış oranı hesaplaması ve kiralara yapılacak zam oranı ve sözleşmeye uygulanacak rakamları.

2021 Şubat ayı kira artış oranı belli oldu (TEFE-TÜFE kira zammı artışı)
Editör: Hakan A.
03 Şubat 2021 - 10:13 - Güncelleme: 03 Şubat 2021 - 10:20
Türkiye genelinde 25 milyondan fazla ev sahibi, kiracısına zam yapmak için bugünü bekliyordu. Kira artış oranı hesaplaması belli oldu. Kiralara ne kadar zam yapılacak bugün açıklanan verilerle belirlenmiş oldu. Ev sahipleri, iş yeri sahipleri ve kiracıları için bugün önemli bir gün. Mesken kira artışında beklenen enflasyon verileri açıklandı. Buna göre 2021 yılının ilk kira artış oranı rakamları açıklanmış oldu. Milyonları yakından ilgilendiren kira artışları için zamlı oranlar belirlenmiş oldu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Şubat 2021 - İstanbul 


Kira artışı yapacak olan ev sahipleri ile kiracıların bekledikleri oranlar enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla belirlendi. Bugün itibariyle 2022 yılının aynı ayına kadar kira kontratlarına yazılacak zamlı kira artışı oranları belirlendi. Haberimizden 12 ay boyunca kira kontratlarına işlenecek zamlı kira artışını öğrenebilirsiniz.

2021 YILININ İLK VERİLERİ


TÜİK 2021 yılına ilişkin ekonomik veriler kapsamında ilk rakamları yansıtmaya başladı. Zorlu geçen 2020 yılı ile birlikte kira artış oranları adeta kiracının cebini yakmıştı. 2021 yılında beklenen kira artış oranı rakamları Ocak ayı enflasyon rakamı ile Şubatın ilk iş haftasında belirlenmiş oldu. Böylece 2021 yılına ilişkin ilk kira artış oranı rakamları kira kontratlarına bugün itibariyle yansıtılmış olacak. Kira sözleşmesi imzalayanlar 2022 yılı Şubat ayı başına kadar kiralarına bugün belirlenen rakamlarla zamlı oranları yansıtacaklar.

İŞ YERLERİ, MESKENLER İÇİN KİRA ARTIŞI HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Milyonlarca iş yeri ve konut için kira artış oranı hesaplaması merak edilen konulardan biridir. Her ay açıklanan bir önceki ayın enflasyon rakamları ile birlikte TÜİK verileri baz alınır. Kira artışı yapmak isteyen ev sahipleri, resmi yasa gereğince enflasyon rakamlarında belirlenen, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini kullanarak hesaplamasını yapar ve zamlı kira artış oranını belirlemiş olur. TÜİK Şubat 2021 TÜFE rakamları bugün açıklandı ve rakamlarda yer alan 12 aylık ortalama 1 yıl boyunca kira kontratlarında uygulanarak hesaplama yapılmış olur. Ev sahibi ile kiracı kira artış oranını uygular.

ŞUBAT AYINDA KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR OLDU?

Bugün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarında TÜFE verilerine göre kira artış oranı hesaplaması yapıldı. Buna göre Şubat 2021 başlangıç olmak üzere, 2022 Şubat ayına kadar uygulanacak kira artışı (zamlı kira oranları) belirlenmiş oldu. Hemen altta kira artışının ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

TÜFE'de (2003=100) 2021 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %1,68, bir önceki yılın Aralık ayına göre %1,68, bir önceki yılın aynı ayına göre %14,97 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,53 artış gerçekleşti.

TÜİK 2021 yılının ilk enflasyon rakamlarını açıkladı


YORUMLAR

  • 0 Yorum