Reklamı Geç
25 yıl evli kalan kadına emeklilik yolu açılıyor

25 yıl evli kalan kadına emeklilik yolu açılıyor

CHP Milletvekili Niyazi Nefi Kara, sigortasız ev kadınları için emeklilik yolunu açacak önemli bir kanun teklifini Meclis'e sundu. Teklifin kabul edilmesi halinde evlilikte 25 yılını tamamlayan kadınlar emekli olabilecekler.

24 Mart 2017 - 09:34

Milyonlarca ev kadınını ilgilendiren haber! Sigortası olmayan, primlerini ödeyemeyen milyonlarca kadın bu kanun teklifi ile 25 yıl evli kalmaları halinde emekli olabilecekler. Kanun teklifi Meclis Genel Kurulu'na sunuldu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 24 Mart 2017 - İstanbul

Teklifi veren ise CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara. Kara tarafından hazırlanarak Meclis'e sunulan kanun teklifi kapsamında sigortasız evli kadınların emeklilik yolunu açıyor. Bu kapsamda sigortası bulunmayan, prim ödemeye gücü yetmeyen evli kadınların evliliklerinde 25 yılı aşmaları durumunda emekli olmalarını sağlayacak.

CHP'li Kara tarafından verilen bu teklifte emekli olabilmek için kadınlara 25 yılı evli kalma şartı getirilecek.

Konuya ilişkin CHP Milletvekili Kara tarafından Meclis'e verilen kanun taslağına göre, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde, "Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır" ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..