2B arazileri için son dakika! 2/B Başvuru ve ödeme süresi ne kadar uzadı?

2B arazilerinden faydalanmak isteyen hak sahipleri için son dakika uzatma haberi geldi. Bakanlık karar verdi, 2/B başvurusu ve ödeme süresi için uzatma kararı alındı. Peki son başvuru ve ödeme süresi ne zaman sona eriyor?

2B arazileri için son dakika! 2/B Başvuru ve ödeme süresi ne kadar uzadı?
Editor: Hakan A.
11 Aralık 2019 - 15:25

2/B arazileri için süre bir kez daha uzatıldı. Konuyla ilgili Bakanlık kararına göre, 2B arazileri hakkında başvuru ve ödeme süresi için yeniden uzatmaya gidildiği kaydedildi. Peki 2/B arzisi olanlar başvuru ve ödeme için son başvuru tarihi ne zaman? İşte Bakanlık tarafından verilen bilgiler...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 11 Aralık 2019 - İstanbul


2/B yasası 6292 sayılı Kanun kapsamında, Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan taşınmazlara ilişkin hak sahiplerine yönelik satışlarda başvuru ve son ödeme süreleri bir kez daha uzatıldı. Uygulama kapsamında 2B arazileri için başvuru ve ödeme süresi son kez uzatıldı!

Türkiye genelinde 2B arazisi bulunan binlerce vatandaşı yakından ilgilendiren süre uzatma haberi Bakanlık tarafından geldi. Bakanlık bu sürenin son kez uzatıldığını hatırlattı!

Ülke çapında çok sayıda tarım arazisi hak sahiplerine, rayiç bedellerinin yüzde 50'si oranında indirim yapılarak, faizsiz bir şekilde 6 yıl vadeli olarak 2B arazi satışı sürüyor. Konuyla ilgili Bakanlık tarafından yürütülen 2B arzi satışı kapsamında 2012 yılından bu yana satılan arazi sayısı 556 bin 2B taşınmazı satışının gerçekleştirildiği bildirildi. Yapılan 2B satışlarından elde edilen gelir ise 11,8 milyar lira olan satış bedelinin 8,8 milyar lirası tahsil edilerek hazineye geçirilmiş oldu. Vadesi gelecek olan ödemeler ise halen devam ediyor.

2B taşınmazları ve arazileri başvuru süresi, ödeme süresi ne zaman sona eriyor?

2B başvuru ve ödeme süresi ne zaman sona erecek?

Kanun kapsamında daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesi amacıyla yeni yasal değişik yapıldı. Yapılan son değişiklikle birlikte, 2/B arazilerinin ve Hazineye ait tarım arazilerinin satışına ilişkin, süresi içinde başvurmayanların, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenlerin ve taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlerin başvuru ve ödeme süresi 16 Aralık'a kadar uzatılması kararlaştırıldı.